πίσω στο site

Ενα περιεργο συναισθημα

Διατυπώστε τις ερωτήσεις σας και διαβάστε τις απαντήσεις των άλλων μελών

Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό Pepes » Πέμ Φεβ 03, 2011 4:55 am

Γεια σε ολους...Υστερα απο το τελος του ομαδικου προγραμματος στο οποιο ελαβα μερος,πριν 2,5 χρονια ενδιαφερομουν πολυ για το τραυλισμο μου,χρησιμοποιουσα τις τεχνικες,παρατηρουσα την ενταση του καθημερινα,προσπαθουσα να απευαισθητοποιηθω...Η κοινωνικη μου ζωη που μεχρι τοτε ηταν σκ**α ειχε αρχισει να φτιαχνει,βρηκα κοπελα,συμμετειχα στο μαθημα,εκανα παραγγελιες για φαγητο στο σπιτι μονος μου,αρχισα να ασχολουμαι με τη μουσικη και γενικα πραγματα που παλιοτερα δε μπορουσα να κανω.Ομως τωρα,για περιπου ενα χρονο εχω σταματησει να ασχολουμαι με το τραυλισμο μου.Ειναι σαν να μην υπαρχει!Ειναι σα να μη τραυλιζω πλεον,δε χρησιμοποιω τις τεχνικες,δεν κανω προσπαθειες απευαισθητοποιησης [οχι γιατι πιστευω πως εχω φτασει σε ενα σημειο που δε παει αλλο,(αν και εχω φτασει σε υψηλο σημειο),αλλα γιατι ειναι σαν να μη τραυλιζω].Στο Forum πλεον μπαινω πολυ σπανια και φοβαμαι να γραψω,να κανω σχολιο η να ανοιξω ενα νεο θεμα γιατι φοβαμαι πως θα πω βλακειες γιατι δε νιωθω τραυλος.Νιωθω οτι οτιδηποτε γραφετε εδω μεσα δε με αφορα,νιωθω πως δε εζησα ποτε τις εμπειριες που αναφερονται στο forum.Καποιοι μπορει να σκεφτειτε:"τυχερος ο τυπας το ξεπερασε"...ομως δεν ειναι ετσι.Ειναι περιεργο συναισθημα σαν να μην υπαρχει αλλα να με κυνηγαει ολη την ωρα.Τι να πω,ισως το "παγοβουνο" να μην εχει λιωσει τελειως,δε ξερω.Κατι που ξεχασα να αναφερω...καθε φορα που μπαινω στο forum,κατι που κανω πολυ σπανια τελευταια,αρχιζω να σκεφτομαι το τραυλισμο για λιγες μερες και τραυλιζω σε πολυ μεγαλο βαθμο.Τελικα απ ολο αυτο βλεπω πως ο τραυλισμος δε μπορει ποτε να φυγει τελειως απο μεσα σου,ΠΟΤΕ,οσο κι αν προσπαθησεις οτι κι αν κανεις,οι παλιες ασχημες εμπειριες σε κυνηγανε σ ολη σου τη ζωη και οριζουν τη πορεια της ως ενα σημειο.Αυτο που ειναι ο καθε ανθρωπος ειναι το αποτελεσμα των πραξεων και των εμπειριων που εκανε και εζησε στο παρελθον,κι αυτο δεν αλλαζει.Ξερω οτι ο τραυλισμος ειναι ακομα μεσα μου και ακομα επειρεαζει και αλλαζει τη ζωη μου,κι αυτη τη φορα,οσο κι αν ψαξω δε μπορω να βρω πλεονεκτηματα σ'αυτον.Πλεον δε μπορει να μου δωσει κανενα μαθημα ζωης,ειναι σα παρασιτο μεσα μου που καθε μερα χαλαει τη ζωη μου χωρις να το καταλαβαινω.Και το πιο περιεργο ειναι οτι δε θελω κανεις να με βοηθησει,ουτε και γω ο ιδιος δε θελω να προσπαθησω να βελτιωσω τη κατασταση μονος μου.Το κακο στην ολη υποθεση ειναι οτι ζω σε μια απατη και μερικες φορες εθελοτυφλω με το τραυλισμο μου.Ελπιζω ποτε να μην το αισθανθειτε αυτο γιατι πανω που φαινεται πως ξεπερασες το τραυλισμο,ανακαλυπτεις πως ειναι ακομα μεσα σου,κι αυτο ειναι πολυ ασχημο.Δε το περιμενα ποτε να αισθανθω ετσι...Τελος,οταν μπαινω οταν ιντερνετ και βλεπω ολα τα σιτε στη κορυφη της οθονης μαζι και το travlismos.gr κατι μεσα μου μου λεει να μη μπω σ αυτο.Δε ξερω γιατι...
Pepes
Απλό μέλος
Απλό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 4:25 pm

Απ: Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό Chris » Παρ Φεβ 04, 2011 6:23 pm

Και εγώ θεωρώ ο τραυλισμός δν πρόκειται να φύγει ποτέ. Αλλά διαφώνω με το οτι τον βλέπεις σαν παράσιτο. Οπως τα βλέπω εγώ, ο τραυλισμός είναι πρόβλημα με το οποίο πρέπει να συμβιβαστείς  και αυτός άλλοστε ήταν ο κύριος στόχος της λογοθεραπείας. Τώρα και εγώ πολλές φορές έχω  πείσει τον εαυτό μου οτι δεν έχω τραυλισμό και μετά ξύπνησα απότομα. Ενιωσα  αυτα που περιγράφεις αλλά τώρα συνηδειτοποιώ πως η μόνη λύση είναι ο συμβιβασμός  και μάλιστα ενεργητικός ( εφαρμογή όσων έχω μάθει για να τον περιορίζω ως έναν βαθμό) και οχι να προσποιούμαι πως δεν υπάρχει η να γίνομαι τελείως απαισιόδοξος και μίζερος. Είναι πολύ δύσκολο  αλλά το θεωρώ καλύτερο απο τη μιζέρια και την απαισιοδοξιά ( οι οποίες ακόμα υπάρχουν όταν σκέφτομαι τον τραυλισμό μου). δε σε κατηγορώ οτι είσαι μίζερος και απαισιόδοξος, αλλωστε όπως είπα και εγώ έχω νιώσει έντονα αυτά που πειργράφεις. Και κατι τελευταίο , το μόνο δώρο που μου έδωσε ο τραυλισμός είναι περισσότερη συμπόνια για αυτους που αντιμετωπίζουν πόνο και στεναχώρια
Chris
Πλήρες μέλος
Πλήρες μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2008 10:55 pm

Απ: Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό andreas » Παρ Φεβ 04, 2011 9:23 pm

enas para poli simantikos logos epitixias isws  tou programmatos einai i apotomi k terastia posothta twn wrwn 8 wres ka8imerina epi 15 meres.....pianontas mia apodosi pou isws pote den prokeitai na ksanapiaseis ...den mporeis na vgaineis stous dromous soli s th zwh na kaneis texnikes...opote sthn ousia den prokeitai gia mia eukairiaki lisi
andreas
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 3:13 am

Απ: Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό andreas » Παρ Φεβ 04, 2011 9:29 pm

epipleon simfwnw me to filo epanw oti opote mpainw edw mesa, stenoxwriemai perissotero ara den iparxei logos na mpainw...episis kapios p den kserei exei thn apopsi oti o kirios stoxos einai I Therapeia eksou kai i leksi logo8erapeia... alliws 8a milsousame gia Logosimvivasmo...asxeta an aytos prokiptei sthn poreia ths 8erapeias.
andreas
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 3:13 am

Απ: Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό mirela » Τετ Φεβ 09, 2011 5:02 pm

Αγαπητέ Pepes,
πιστεύω πως δεν έχεις αποδεχθεί σε μεγάλο βαθμό τον τραυλισμό σου. Κ αυτο γιατί ενώ στην αρχή έκανες τεχνικές και είδες την αλλαγή και στην ομιλία σου και στη γενικότερη συμπεριφορά σου σε σχέση με τους άλλους από κάποιο χρονικό διάστημα και μετά τα παράτησες. Μπορεί να κουράστηκες, να βαρέθηκες πια να ασχολείσαι με τον τραυλισμό σου. Είναι κατανοητό αυτό και μπορεί να συμβεί σε όλους μας κάποια στιγμή. Έχω όμως την αίσθηση πως θέλεις να μην σκέφτεσαι καν οτι έχεις τραυλισμό, θελεις να λειτουργείς ''φυσιολογικά'' σαν να μην το είχες ποτέ, σαν κάτι που ξόρκισες πριν καιρό. Στο μυαλό σου όμως πάντα γυρίζει αυτό το θέμα και βλέπεις πως οταν μπαίνεις στο φόρουμ μετά από λίγες μέρες έχεις έντονο τραυλισμό. Τότε είναι που ο τραυλισμός σου προσπαθεί να σε ελέγξει, να σε φέρει στην κατάσταση πριν τη θεραπεία και να σου θυμίζει τις άσχημες στιγμές. Προσπαθεί εκείνος να έχει το πάνω χέρι κ όχι εσύ. Κατά τη γνώμη μου αυτό που είναι καλό να κάνεις, αν το θες και εσυ, είναι να ξαναρχίσεις όταν θα είσαι έτοιμος πάλι την χρήση τεχνικών όπως και όταν τις έκανες στο πρόγραμμα. Ίσως δυσκολευτείς στην αρχή αλλά θα δεις όμως πως θα αρχίσεις να έχεις πάλι την αυτοπεποίθηση που χρειάζεσαι. Σκέψου πόσα είχες καταφέρει τότε. Προσπάθησε και πάλι να τα πραγματοποιήσεις. Όλα αυτά όμως με το σκεπτικό πως έχουμε αποδεχτεί τον τραυλισμό, και πως η προσπάθεια που κάνουμε για να έχουμε εμείς τον έλεγχο της ομιλίας μας είναι συνεχής. 
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό andreas » Παρ Φεβ 11, 2011 2:02 pm

Agapiti mirela, epeidi kai esi exeis traulismo kai mallon to exeis apodektei plirws g to logo pou les ston pepe oti den to exei apodextei, 8a se rwthsw kati allo...Apth stigmi pou to apodextikes pauei na iparxei? erwtw ..i apantisi einai fisika arnitiki..isws se voi8isei ligo...Episis to paidi epanw leei pws den 8elei na to skeftetai gt oso nanai den tou kanei kalo psixika kai einai apolita fisiologiko....De thelei na zei pleon me thn etiketa tou provlimatos kai tou provlimatikou , 8elei na to apovalei apo mesa tou g na zisei xaroumenos...Twra 8a kiriarxisei i apopsi pou fenetai sto forum kai pipilate san karamela peri strou8okamilismou..pisteyw pws iparxoun atoma edw mesa pou asxolountai 24 wres to 24wro me to traulismo opou ayto einai isws to sovarotero provlima ..telos anaferomenos se kapies genikoteres apopseis pou exw diavasei edw mesa... einai oti polles fores i PNEUMATIKOTHTA den odigei sth SIMANTIKOTHTA..
andreas
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 3:13 am

Απ: Ενα περιεργο συναισθημα

Δημοσίευσηαπό spiran » Κυρ Μαρ 06, 2011 8:10 pm

tha egrafa kati, alla o pepes kalypse akrivws osa eixa na pw... dn ksexase tpt, mallon dn eisai monos sou pepe! niwthw pio perierga gia ton travlismo mou apo kathe allh fora stin zwh mou, panta eniwtha kati gia ton travlismo mou, eite apogohteush, eite stenoxwria, irthe pleon h stigmh pou dn niwthw tpt. Opws otan xaneis enan diko sou anthrwpo, klais, ponas alla erxetai h stigmh pou adynateis na niwseis kati allo! ontws periergo synaisthima.
Άβαταρ μέλους
spiran
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 12:13 am


Επιστροφή στο Ενήλικοι που Τραυλίζουν - Ερωτήσεις και Απαντήσεις από τα μέλη για τα μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες