πίσω στο site

Η ιστορία μου!

Γράψτε μας την ιστορία του δικού σας τραυλισμού. Μας ενδιαφέρει να τη μοιραστείτε μαζί μας.

Η ιστορία μου!

Δημοσίευσηαπό anapnoi » Τετ Ιαν 07, 2015 1:30 pm

Γεια σας παιδιά!
Είμαι 27 χρονών και είμαι καινούριος στην παρέα σας.Χάρηκα πολύ που ανακάλυψα το συγκεκριμένο forum και σκέφτηκα να μοιραστώ και γω την ιστορία μου μαζί σας.Τραυλίζω από την 3η δημοτικού έως και σήμερα.Ίσως το έχω μεγαλοποιήσει αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι ο τρόπος ομιλίας μου είναι κάτι που το κουβαλάω καθημερινώς όλα αυτά τα χρόνια,σαν μια σκιά που με συνοδεύει που άλλοτε γίνεται τόσο μικρή και χάνεται και άλλοτε ένα βαρύ πυκνό σκοτάδι..Πήγα σχολείο,άριστος μαθητής,τέλειωσα ανώτατο πανεπιστήμιο,παράλληλα πολλά χόμπυ και ενασχόληση με αθλητισμό,φίλους περαστικούς και μόνιμους,από σχέσεις δεν έχω παράπονο αλλά..το στομάχι μου έχει γίνει πραγματικά πέτρα όλα αυτά τα χρόνια για να καταφέρω να κρύψω ή να μετριάσω τον τραυλισμό μου..και πάντα μόνος μου εγώ με τον εαυτό μου,σκέψου πως θα το πεις πότε θα το πεις,τι θα πεις και σε ποιον,σκαρφίσου ένα σωρό τεχνάσματα και πολλά άλλα τέτοια που με έκπληξη έχω διαβάσει και στις δικές σας αναρτήσεις ότι βρήκα πάρα πολλά κοινά με τα δικά μου.Δύο αποτυχημένες συνεδρίες λογοθεραπείας έχω κάνει μικρές βέβαια σε διάρκεια λόγω κόστους,μία στο λύκειο και μια σαν φοιτητής.Ο βαθμός τραυλισμού μου πραγματικά..όπου φυσάει ο άνεμος..μεγάλες διακυμάνσεις τόσο σε συχνότητα όσο και σε ένταση!Έχω καταλήξει πλέον ότι κακή ψυχολόγια με διαταραχή ομιλίας πάνε χέρι χέρι σε μένα,ενώ το διαβάζω και στο forum εδώ και το ξέρω πρέπει να το αποδεχτείς να το φέρεις στα μέτρα σου αλλά η μπιμ δύναμη της συνήθειας δεν είναι εύκολος αντίπαλος.Την συγκεκριμένη περίοδο επειδή βρίσκομαι στην "κάτω βόλτα",λόγω ανεργίας,λόγω αδιέξοδων γενικότερα εντάθηκε και με έχει καταβάλει σχετικά ο τραυλισμός με συνέπεια μια άρνηση,αδράνεια και κρυφτό από την ζωή ώσπου να καταλαγιάσει!Η αξία της ελευθερίας στη έκφραση είναι κάτι το ανεκτίμητο,αυτό είναι που με πεισμώνει και δεν το βάζω κάτω,μακάρι να βρεθώ μόνιμα στην Αθήνα και να μπορέσω να παρακολουθήσω τα σεμινάρια στο κέντρο.Αυτά.."αγωνιστικούς" χαιρετισμούς αδέρφια και μια κλισέ συμβουλή από μένα,για αρχή αγαπήστε τον εαυτό σας θα ξεκλειδώσετε πολλές πόρτες.. ;)
anapnoi
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2014 1:26 am

Επιστροφή στο Η ιστορία του Τραυλισμού μου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης