πίσω στο site

Ποσο σας επηρεαζει ο τραυλισμος?

Διατυπώστε τις ερωτήσεις σας και διαβάστε τις απαντήσεις των άλλων μελών

Ποσο σας επηρεαζει ο τραυλισμος?

Δημοσίευσηαπό nikoleta » Παρ Ιουν 20, 2014 10:07 pm

Γεια σας! με λενε Νικολετα και ειμαι 22 ετων. Εχω διαταραχες στην ομιλια μου απο μικρη.Εκανα λογοθεραπεια στα 14 χωρις κανενα αποτελεσμα αφου το θεμα μου ειναι ψυχολογικο και οχι τοσο λειτουργικο.Ειναι τραυλισμα και μερικες φορες σαν να μπερδευω τα λογια μου ή αλλες φορες σαν να μην μπορω να βγαλω καν φωνη.Αυτο συμβαινει σε μεγαλο βαθμο σε καταστασεις που με αγχωνουν.Οταν ειμαι ηρεμη μιλαω πολυ καλα.Καταστασεις που με αγχωνουν ειναι το να μιλησω σε εναν ξενο και κυριως το να μιλησω μαζι του στο τηλεφωνο (πχ να κανονισω ενα ραντεβου με εναν γιατρο).Στο σχολειο περασα μαρτυρικα χρονια γιατι η σκεψη του οτι ο καθηγητης θα με εβαζε να διαβασω με εκανε να θελω να εξαφανιστω.Φυσικα υπηρχαν και ατομα που με κοροιδευαν και γελουσαν.Ακομη και προσφατα δηλαδη συμβαινει.Ο τραυλισμος με επηρεαζει πολυ.Με κανει να νιωθω ανικανη να κανω μερικα πραγματα.Ξερω οτι δεν ειμαι ανικανη και οτι ολα ειναι στο μυαλο.Θελω να χαλαρωσω και να μπορω να παιρνω τηλεφωνα οπου θελω και να μιλαω σε οποιον θελω!!!!Το εχει νιωσει κανεις σας?Εχετε καποιες συμβουλες?Εσεις εχετε αυτοπεποιθηση?
nikoleta
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 18, 2014 1:31 pm

Επιστροφή στο Ενήλικοι που Τραυλίζουν - Ερωτήσεις και Απαντήσεις από τα μέλη για τα μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες