πίσω στο site

ο τραυλισμος μου

Σημαντικές πληροφορίες για τους επισκέπτες και τα μέλη του forum

ο τραυλισμος μου

Δημοσίευσηαπό KostasP » Παρ Ιαν 03, 2014 6:36 pm

Ο τραυλισμός μου ξεκίνησε από μικρη ηλικία και είχε πολλές διακυμάνσεις.

Από όσα έχω σκεφθει μέχρι τώρα για τον τραυλισμο μου μπορώ να πω ότι ίσως να οφείλεται ή να εκδηλώθηκε από τους καβγαδες μεταξύ των γονιών μου στους οποίους εγω ήμουν παρατηρητης ως μωρο αρχικά και αργοτερα ως μικρο παιδι.

Ως μωρο δεν μπορω να θυμηθώ καβγαδες αλλά είμαι σίγουρος ότι συνέβαιναν. Αρχίζω να θυμάμαι καβγαδες από 4 χρονών νομίζω. Η διαφορά ηλικίας μεταξυ τους (20 χρονια) αλλά και η νοοτροπία του πατέρα μου ότι αυτός είναι ο αρχηγος της οικογενειας και οτι εμεις κάνουμε ότι λεει αυτός που ξερει καλύτερα οδηγούσαν σε καβγάδες τον ίδιο και την μητέρα μου.

Στο δημοτικό σε όλες τις ταξεις διαβαζαμε τα μαθηματα την προηγούμενη ημέρα μαζί με την μητέρα μου, (της τα έλεγα προφορικά δηλαδή) και την επόμενη ημέρα τα έλεγα και στην ταξη χωρις πρόβλημα. Ημουν πολύ καλός μαθητής. Στην περίοδο αυτή ο τραυλισμος και τα σωματικά και ψυχολογικά συμπτωματα που εχει ως επακόλουθο εμφανίζονταν όταν παίζαμε με τους φιλους μου, όταν ο πατέρας μου φώναζε για κάτι (δεν μιλούσα, έπαιρνα αμυντική στάση) και μερικές φορές πριν ξεκινήσω την ανάγνωση στο σχολείο όταν έρθει η σειρά μου. Έίχα όμως αγχος μόνο για την αρχή και την αρχική λέξη αφου μετα τα κατάφερνα και διαβαζα κανονικά.

Στο γυμνάσιο ξεκίνησα σταδιακά να μην λέω μάθημα μέχρι που σταμάτησα εντελώς. δεν έλεγα μάθημα όυτε και διάβαζα.

Οι βαθμοι μου έπεσαν κατακόρυφα και έμενα και σε μαθήματα (τα περνούσα τον σεπτέμβριο).

Επίσης δεν ήθελα να πάω σχολείο και ένιωθα πολύ φοβο και αγχος μήπως ανακαλύψουν ότι τραυλίζω. και γελάσουν και με κοροιδεύουν.

το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο λύκειο , και στο πανεπιστήμιο αργοτερα, δεν ρωτούσα ενω ήθελα να ρωτήσω και γενικά ήθελα να περάσω απαρατηρητος απο τις αίθουσες όσον αφορά τον τραυλισμό μου.

Με τους φίλους μου προσπαθούσα να το κρύψω επίσης με διαφορα γεμίσματα και άλλα κολπα (αλλάγή θέσεων των λέξεων - αποφυγή αρθρων κτλ).

το ιδιο συνεχίστηκε και στο μεταπτυχιακό και στην δουλεια μου.
KostasP
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 3:39 pm

Επιστροφή στο Ξεκινήστε την επίσκεψή σας στο forum από εδώ ...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες