[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Κέντρο Έρευνας και Θεραπείας Τραυλισμού • Προβολή θέματος - ομοιοπαθητικη
πίσω στο site

ομοιοπαθητικη

Διατυπώστε τις ερωτήσεις σας και διαβάστε τις απαντήσεις των άλλων μελών

ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Slayer » Παρ Ιαν 27, 2012 3:40 am

ξεκινησα μια νεα θεραπεια για τον τραυλισμο με ομοιοπαθητικα φαρμακα  και βελονισμο.Συμφωνα με αυτην την θεραπεια δεν υπαρχει ισοροπια στον οργανισμο γιαυτο αυτο το συμπτωμα του τραυλισμου εμφανιζεται και εκει ακριβως στηριζεται η ιδεα της ομοιοπαθητικης.Τι γνωμη εχετε πανω σε αυτο το θεμα?
Τελευταία επεξεργασία από Slayer και Παρ Ιαν 27, 2012 3:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Slayer
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 1:40 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Shakit » Παρ Ιαν 27, 2012 9:16 pm

Η γνώμη μου για οποιαδήποτε θεραπεία είναι η εξής:
Ότι σε βοηθάει είναι καλό, ότι δεν σε βοηθάει δεν είναι καλό…

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, το 97% των διαταραχών και των παθήσεων είναι ψυχοσωματικές.
Υπάρχουν συναισθηματικά μπλοκαρίσματα που προκαλούν διάφορα συμπτώματα, δυσλειτουργίες, δυσαρμονίες, παθήσεις.
Οι εναλλακτικές θεραπείες μπαίνουν όλο και περισσότερο στη ζωή μας τα τελευταία χρόνια.

Είναι νομίζω σημαντικό να έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου κάποια θέματα όπως τι είναι αυτό που θέλεις να θεραπεύσεις, τι σου υπόσχεται ο θεραπευτής,...

Έχει ενδιαφέρον να μας πεις πως βιώνεις την εμπειρία σου μέσα από αυτές τις θεραπείες που ήδη ξεκίνησες.
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό mirela » Σάβ Ιαν 28, 2012 3:51 am

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με το κατά πόσο η ομοιοπαθητική βοηθάει στην θεραπεία του τραυλισμού γι αυτο κ δεν μπορω να εκφέρω γνώμη. Στηρίζεται σε κάποια αποδεδειγμένη έρευνα; Οι θεραπευτές αυτοί, πού στηρίζουν τη θεωρία τους και τι είδους θεραπεία κάνουν; Καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Slayer » Σάβ Ιαν 28, 2012 5:07 am

η θεραπεια αυτη δεν βλεπει τον τραυλισμο σαν παθηση μεμονομενη , αλλα εξεταζει τον ανθρωπο ολικα γιαυτο οταν πας στον γιατρο θα προσπαθησει να βγαλει μια γενικη εικονα για το τι ανθρωπος εισαι τι προτιμησεις εχεις τι φαγητα τρως πχ.Η θεωρια της βασιζεται στο οτι ολα τα προβληματα που εχει ο ανθρωπος (ενταξει δεν λεω τωρα για καρκινους κτλπ ) αλλα για αλλα οπως πχ η ακμη , η ψωριαση, ωφειλονται στο οτι κατι στον  οργανισμο δεν ειναι σε αρμονια με κατι αλλο  μεσα σου.Ειδικος δεν ειμαι για να σας περιγραψω ακριβως τι αλλα σας λεω την δικια μου εκδοχη.Η ομοιοπαθητικη θεραπεια εχει ως στοχο να σε κανει να εξισοροπησεις μεσα σου και ολες οι ορμονες κτλπ να ερθουν σε πληρη αρμονια ωστε να ανοιξει ο δρομος για την επιλυση του προβληματος.Εξαλου μην ξεχναμε οτι και ο τραυλισμος ψυχοσωματικο νοσημα ειναι που σε <<κατι>> οφειλεται. Η ομοιοπαθητικη αυτο το κατι στραβο που υπαρχει στον οργανισμο απλα το προκαλει και μετα το εξουδετερωνει. Δεν ξερω αν σας εδωσα να καταλαβετε. Αρχισα την θεραπεια 2 βδομαδες ταυτοχρονα με βελονισμο .Μην περιμενετε να παρετε ενα χαπι και σε μια μερα να αλλαξετε .Χρειαζεται καιρος μερα με την μερα παρατηρω οτι τα πραγματα μεσα μου δεν μενουν στασιμα οπως παλια , και αυτο ειναι καλο.Χρειαζεται να περασει λιγος καιρος για να σας πω αν θα εχει οντως αποτελεσματα.Δεν θα σας κοροιδεψω ουτε εχω κανενα συμφερον απο αυτο. Ουτε καμπανια κανω απλα θεωρησα σκοπο να το μοιραστω μαζι σας. Απλα καντε υπομονη αν πετυχει η φερει αποτελεσματα θα σας το πω, αν ειναι μουφα παλι θα σας το πω
Slayer
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 1:40 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Slayer » Σάβ Ιαν 28, 2012 5:15 am

Στον γιατρο ημουν καπως εριστικος και του ειπα σιγουρα μπορεις να βοηθησεις η παλι εχεις κερδοσκοπικα κριτηρια να μου τα αρπαξεις?Οπως γινεται στην συμβατικη ιατρικη η στους λογοθεραπευτες που προσωπικα γνωρισα.Η απαντηση ηταν θετικη .Δυστηχως η συμβατικη ιατρικη ποια το μονο που μπορει να σε προσφερει ειναι να σε κανει απο το να τραυλιζεις να τραυλιζεις λιγο λιγοτερο.Ετσι εχω συμπαιρανει εγω ως τωρα πραγμα που δεν το δεχομαι, η εστω δεν το δεχομαι ακομα οταν ξερω οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι που λυνουν αυτην την μεγαλη σπαζοκεφαλια τον τραυλισμο
Slayer
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 1:40 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό geomusic7 » Σάβ Ιαν 28, 2012 6:49 pm

Προσωπικα εγω δεν ξερω πολλα για την ομοιοπαθητικη ομως αυτο που πιστευω ειναι οτι οι μονες μεθοδοι που κανουν για την αντιμετωπιση του τραυλισμου ειναι η ΛΟΓΟΠΕΡΑΠΕΙΑ και η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ (δηλ. το να απευθυνθεις σε καποιο ψυχολογο...για να δουλεψεις λιγο περισσοτερο το κατω μερος του ''παγοβουνου'').Προσωπικα δεν εχω επισκεφτει καποιον ψυχολογο αλλα πιστευω πως εστω και λιγο βοηθαει.
geomusic7
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Δεκ 21, 2011 11:58 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό mirela » Τρί Ιαν 31, 2012 8:47 pm

Εύχομαι να σε βοηθήσει η συγκεκριμένη μέθοδος και τα αποτελέσματα να είναι αυτά που θέλεις.

Το πιο σημαντικό όμως είναι να αποδεχτούμε το γεγονός ότι τραυλίζουμε. Απο εκει ξεκινάνε όλα. Δυστυχώς από τις έρευνες που έχουν γίνει δεν υπάρχει πλήρης ίαση για τον τραυλισμό. Γι αυτό λοιπόν αξιοποιούμε με τον καλύτερο δυνατο τρόπο τα μέσα που υπάρχουν. Όταν αποδέχομαι κάτι σημαίνει πως συμβιβάζομαι με αυτό, προσπαθώ να το βελτιώσω με τα μέσα και τις τεχνικές που υπάρχουν και απο κει και περα εξελίσσομαι και προχωράω παρακάτω χωρίς να επηρεάζομαι από τον τραυλισμό. Στο τεχνικό κομμάτι η λογοθεραπεία είναι εκείνη που βοηθάει στη μείωση και στον έλεγχο του τραυλισμού, γιατί οι λογοθεραπευτές έχουν τις κατάλληλες μεθόδους για να βελτιώσουν τη ροή της ομιλίας. Όμως επικουρικά βοηθούν και άλλες ειδικότητες όπως π.χ. η ψυχολογική υποστήριξη, που βοηθά στην αντιμετώπιση του τραυλισμού κυρίως ως προς τα συναισθήματα που νιώθουμε όταν τραυλίζουμε για εμας αλλά και για τον κοινωνικό μας περίγυρο.
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Chris » Τρί Ιαν 31, 2012 10:52 pm

Eίχα δοκιμάσει μια τέτοια μέθοδο, όταν ήμουν 13-14.Μου είχαν δώσει  δικα τους παρασκεύασματα και μου είπαν να ακουλουθήσω μια δίαιτα χωρίς γλουτένη. Παρράλληλα,  τοποθετούσα και ηλεκτροδία σε κάποια μέρη του σωματος μου.Ολη  η διαδικασία είχε ως στόχο να βοηθήσει τον ψυχισμό μου και μέσω αυτου να βελτιωθεί η ομιλία μου.Δεν ειδα αποτελέσματα αλλά ακουλούθησα την θεραπεία για μικρό χρονικό διάστημα.
Chris
Πλήρες μέλος
Πλήρες μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2008 10:55 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Slayer » Παρ Φεβ 03, 2012 10:31 am

Ποσο διαστημα φιλε?
Slayer
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 1:40 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Njordin » Παρ Φεβ 03, 2012 8:21 pm

Slayer, έχω διαβάσει κάποια μηνύματά σου εδώ μέσα και είδα οτι βγάζεις μεγάλο θυμό προς τη γενικότερη ιδέα οτι ο τραυλισμος δεν εξαλειφεται και οτι αυτό που κανείς μπορεί να κάνει είναι να τον δει απο διαφορετική οπτική και να τον διαχειριστεί. Δεν πειράζει. Και εγώ, όταν πρωτοβρήκα αυτό το σάιτ απ' όπου και έμαθα οτι ο τραυλισμος δεν ξεπερνιέται, μόνο που δεν έφτυσα την οθόνη του υπολογιστή: "Τι λέτε, ρε μαλάκες ;" και "Εγώ θα τον ξεπεράσω και θα έρθω να σας πω μετά τι κοροόιδα είστε". Ακριβώς δυο χρόνια μετά, ήμουν στο κέντρο για την ομαδική θεραπεία. ;D

Ίσως και σε σένα χρειάζεται να ωριμάσει αυτή η ιδέα. Ο τραυλισμός απο μόνος του μπορεί να μην είναι τόσο τραγικός όσο νομίζεις. Πέρα απο το γεγονός οτι δεν μπορείς να ξέρεις πως σε βλέπει ο άλλος, έχεις σκεφτεί ποτέ οτι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζει ο συνομιλιτής σου τον τραυλισμό, είναι αντανάκλαση του τρόπο που τον αντιμετωπίζεις εσύ ; Όσον αφορά, πάλι, τους λογοθεραπευτές και τη θεραπεία του τραυλισμού, υπάρχει πράγματι μια πικρία σε παγκόσμιο επίπεδο, απ' ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας διάφορα φόρουμ πριν κάνω τη θεραπεία. Εντούτοις υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν βοηθηθεί. Κάνοντας τη θεραπεία κατάλαβα το πόσο "εξειδικευμένος" είναι ο τομέας της θεραπείας του τραυλισμού ενηλίκων, ως απότοκο τη "ειδικότητας" της ίδιας της πάθησης. Δεν ξέρουν όλοι να θεραπεύσουν τον τραυλισμό ενηλίκων, ειδικά αν αυτός στηρίζεται σε πολύ γερά θεμέλια φόβουν, ντροπής και άρνησης. Δεν γνωρίζω τι μπορεί να σου κάνει η ομοιοπαθητική αλλά σχετικά με τη λογοθεραπεία θα σου πρότινα να μην τα παρατήσεις και να ψάξεις θεραπευτές που γνωρίζουν τη συγκεκριμένη πάθηση.

υ.γ Επίσης, όπως υπάρχουν και κακοί ή άσχετοι λογοθεραπευτές, το ίδιο ισχύει και για πολλούς των εναλλακτικώς θεραπειών.
Τελευταία επεξεργασία από Njordin και Παρ Φεβ 03, 2012 8:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Njordin
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2011 11:15 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Chris » Παρ Φεβ 03, 2012 11:53 pm

δεν θυμάμαι και καλά ρε φίλε , έχουν περάσει και 5 χρόνια. Μάλλον, 2μησι μήνες
Chris
Πλήρες μέλος
Πλήρες μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2008 10:55 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Slayer » Σάβ Φεβ 04, 2012 4:16 pm

Οτι υπαρχουν κομπιναδοροι και στην εναλακτικη ιατρικη υπαρχουν και πιστεψε με τους εχω νιωσει στο πετσι μου.Αλλα αυτο το πραγμα ειναι διαφορετικο.Ηδη ολα τα συμπτωματα που ειχα αρχισαν να βγαινουν προς τα εξω στην περιφερεια με σκοπο να εξαλειφτουν, πραγμα το οποιο και ειναι ο σκοπος της ομοιοπαθητικης . Παραδειγματος χαρη, ειχα ακμη την οποια την ξεπερασα και τωρα καποια σπυρακια ξαναβγαινουν με σκοπο να εξαφανιστουν και αυτα,  δειγμα οτι τα φαρμακα σιγουρα δεν ειναι κομπογιαννιτικα .Δευτερον υπαρχουν αλλαγες στο πως τα βλεπω τα πραγματα.Παλια φοβομουν να παραγγειλω και μπυρα με τον φοβο μην τραυλισω ενω οσο παιρνουν οι μερες δεν δειαχιριστικα αυτον τον φοβο ουτε απλα τον <<λιγοστεψα>> απλα τον αφησα πισω μου .Δεν ξερω αν γιαυτο ευθυνεται η θεραπεια ,η  η ιδεα της θεραπειας που σου δινει αυτοπεποιθεση , αυτο θα το διαπιστωσουμε συντομα.Ναι θυμο προς τον τραυλισμο βγαζω ξες γιατι? Γιατι οσα χρονια αδερφε προσπαθω να αποδεχτω οτι διαφερω απο τον καθε ηλιθιο και πρεπει να του περασω το μυνημα πως τραυλιζω και να πεσω στην κριση του για να δω  αν θα με χειριστει σαν αναπηρο η σαν κανονικο ανθρωπο ολο αυτο με εχει αηδιασει.Τωρα θα μου πεις τι σε νοιαζει η γνωμη των αλλων και μπλα μπλα , μακαρι να μην με νοιαζε φιλε αλλα αμα πω οτι δεν με νοιαζει θα κοροιδεψω τον εαυτο μου και μαλλον θα χω τα αντιθετα αποτελεσματα.Κανετε μια πολυ χαλαρη και ηπια  προσεγγιση του τραυλισμου και καλα κανετε , δυστηχως εγω δεν μπορω να το δω οπως εσεις και του χω κυρηξει πολεμο και μαλιστα ανιερο.Εξαλου παρατηρω οτι η ομιλια μου βελτιωνεται οταν εγω αισθανομαι οτι εχω τις δυναμεις να τον ξεπερασω οριστικα. Δεν ξερω περιμενω να περασουν 1 2 μηνες ακομα να δω πως θα κυλησει ολο αυτο και θα σας πω τα αποτελεσματα .Καλο ειναι να αποδεχομαστε καταστασεις γιατι ετσι μπορουμε να ρυθμισουμε την ζωη μας ισως ειναι και το πιο ρεαλιστικο πλανο αλλα εγω σορρυ εγω μεχρι την δευτερα γυμνασιου δεν τραυλιζα καθολου και δεν μπορω να συμβιβαστω στην ιδεα οτι θα τραυλιζω για την υπολοιπη ζωη μου . Πειτε με ξεροκεφαλο κομπλεξικο κτλπ .Εξαλου και ο ιδιος ο τραυλισμος ενα κομπλεξ ειναι αν το δουμε κατα βαθος , ναι οκ μπορει να μην ειναι και το πιο σοβαρο πραγμα αλλα λειτουργει ολιστικα γιατι η επικοινωνια στην εποχη που ζουμε ειναι το σημαντικοτερο πραγμα.Ευχαριστω παντως  που εγραψες την γνωμη σου και περιμενω και απαντηση σ αυτο που σ γραψα και εγω με την σειρα μου
Slayer
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 1:40 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Slayer » Σάβ Φεβ 04, 2012 4:26 pm

μιρελα ολα αυτα τα κανα και σε ψυχολογο πηγα η μαλλον με πηγαν και ηταν μεγαλη ταπεινωση εγω ο αρκετα ψαγμενος  ανθρωπος και δεν το λεω να παινευτω ουτε να ψωνιστω εξαλου στην ανωνυμια ειμαστε δεν σας ξερω δεν με ξερετε να καθομαι να μου αναλυει μια βλαμμενη πολυλογου  για το τι πρεπει να κανω για να αποδεχτω αυτην την κατασταση. Αμα εσενα σε βοηθαει απο την αλλη μαγκια σου εγω ολους αυτους τους ψυχολογους τους θεωρω καραγκιοζηδες και <<δειαχιριστες>> των ονειρων μας , Απλα προσπαθουν να σε επιβαλουν σε μια μακροχρονια ρουτινα βαση της οποιας δεν θα εισαι ποτε ευτιχισμενος και πραγματικα , απλα θα προσπαθεις να κανεις τις μερες σου απο ανυποφορες , απλα υποφερτες και να προσπαθεις απο το να κομπιαζεις σε 7 λεξεις να κομπιαζεις σε 5 μωρε μωρε
Slayer
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 1:40 am

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό mirela » Δευτ Φεβ 06, 2012 4:26 pm

Βεβαίως ο καθένας διαχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο τον τραυλισμό. Κάθε γνώμη είναι σεβαστή και αποδεκτή. Ο διάλογος, για αυτη τη δυσκολια που αντιμετωπίζουμε, μας βοηθά και μας βάζει στη διαδικασία της ανταλλαγής απόψεων, σκέψεων και προτάσεων μεταξύ των ΠπΤ.

Ωστόσο όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, ο στόχος είναι εσύ να αποδεχτείς τον τραυλισμό σου. Γι αυτό και το να πας σε ψυχολόγο δεν ήταν δικό σου αίτημα, δική σου ανάγκη αλλά όπως λες "με πήγαν". Κατά τη γνώμη μου δεν προσπαθεί να σου επιβάλλει κανένας τίποτα αν εσύ δε θες να το κάνεις. Έχεις απογοητευτεί και είναι επόμενο. Θέλεις να βρεις την θεραπεία που θα εξαφανίσει τον τραυλισμό. Μακάρι να υπήρχε... Με τα σημερινά δεδομένα όμως που υπάρχουν, ψάξε να βρεις την κατάλληλη λογοθεραπεία που ταιριάζει στις δικές σου ανάγκες. Είναι καλύτερα από το να υπάρχει στασιμότητα και ίσως και επιδείνωση του τραυλισμού, να έχουμε μείωση της συχνότητας και περισσότερο έλεγχο στην ομιλία!
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: ομοιοπαθητικη

Δημοσίευσηαπό Njordin » Δευτ Φεβ 06, 2012 7:08 pm

Τελευταία επεξεργασία από Njordin και Τρί Φεβ 07, 2012 1:14 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Njordin
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2011 11:15 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Ενήλικοι που Τραυλίζουν - Ερωτήσεις και Απαντήσεις από τα μέλη για τα μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες