[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Κέντρο Έρευνας και Θεραπείας Τραυλισμού • Προβολή θέματος - Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )
πίσω στο site

Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Διατυπώστε τις ερωτήσεις σας και διαβάστε τις απαντήσεις των άλλων μελών

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Pepes » Κυρ Αύγ 30, 2009 10:16 pm

Pepes
Απλό μέλος
Απλό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 4:25 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό O Asymbibastos » Σάβ Σεπ 05, 2009 12:53 pm

Συμφωνώ να το αφήσουμε εδώ το θέμα. Ο κοινός μας παρονομαστής είναι ο τραυλισμός και αυτόν θα έπρεπε να πολεμάμε. ..

...den exeis omws to dikaiwma na protrepeis tous allous oti anagasthka 8a kataliksoun opws katelikses...


    Που την είδες ρε διονύση την αναγκαστική προτροπή εσύ από το κείμενο μου ?. Εγώ σε εμένα αναφερόμουν. Είναι δύσκολα όταν είσαι τραυλός, πρέπει αυτό να αποδεχτείς πρώτα. Συγνώμη αν σε κατεβάζω από τον όμορφο κόσμο σου. Καταρχήν πόσο ετών είσαι ?. Έχει σημασία αυτό. Και δεν κατέληξα ακόμα πουθενά, αυτό κατάλαβες εσύ ?. Ακόμα το παλεύω και θα το παλεύω και αν αποτύχω τουλάχιστον θα έχω προσπαθήσει. Αυτό που λίγη καταλάβανε είναι ότι θα πρέπει να έχουμε της ίδιες προσδοκίες από την ζωή όπως η άλλοι άνθρωποι, και να μην ρίχνουμε νερό στο κρασί μας. Δεν είμαστε σωματικά και πνευματικά άρρωστοι. Εγώ θέλω την κουκλάρα ξανθιά να κατακτήσω, και όχι για πχ την υπέρβαρη κακόκεφι συνάδελφο που σαν κοράκι και γύπας με περιμένει να πέσω, γιατί νομίζει ότι λόγω του ελατώματος μου θα βαρεθώ να είμαι μόνος και θα την πλησιάσω. Γιατί ξέρει καλά ότι αν δεν τραύλιζα δεν θα είχε ποτέ καμιά πιθανότητα να βρεθεί με άντρα σαν εμένα.
    Το ότι είμαι μόνος είναι επιλογή μου. Αρνούμε να πουλήσω κάτω του κόστους. Δεν μου αξίζει. Δεν αποδέχομε την χαμηλή αγοραστική αξία που μας επιβάλει ο τραυλισμός. Με θέλουν αρκετές γυναίκες αλλά πρέπει με μιά να ταιριάξω και εγώ. Αν ήθελα θα ήμουν παντρεμένος από τα 25 μου. Αλλά με μιά γυναίκα που δεν θα αγαπούσα, και μόνο από συμφέρον. Εγώ αυτό δεν το δέχομε. Αρνούμε πεισματικά. Φυσικά σε μιά χώρα σαν την ελλάδα αυτό μάλλον αποτελεί τον κανόνα παρά την εξαίρεση.
    Κατάλαβες διονυσάκο καρντάσι. Αυτό ήταν και είναι το νόημα και η ουσία. Αν ρίξεις νερό στο κρασί σου το έχασες το παιχνίδη. Το nickname ασυμβίβαστος δεν είναι τυχαίο...
Φαντάσου τον Brad Pit τραυλό και θα καταλάβεις. Θα τον έπαιρνε ποτέ η angelina ?. Θα τον έπαιρνε όμως πολύ ευχαρίστως η γεωργία βασιλειάδου. Σου τα λέω απλά για να καταλάβεις. 
Άβαταρ μέλους
O Asymbibastos
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 02, 2009 12:29 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Shakit » Τρί Δεκ 01, 2009 3:18 am

Φίλε Ασυμβίβαστε, αν ήμουν έφηβος και…
Αν είχα έντονο και εμφανή τραυλισμό, αν νόμιζα πως είμαι όμορφος, αν είχα πληγωθεί από απορρίψεις όμορφων κοριτσιών, αν ο τραυλισμός μου με είχε καθηλώσει σε «αναπηρικό καροτσάκι»,…
Αν ήλπιζα πως ο τραυλισμός μου κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί, πως όλα στη ζωή μου θα αλλάξουν, πως θα κάνω επιτυχημένες σπουδές, πως θα βρω μια εργασία που δικαιούμαι, πως θα βρω μια όμορφη γυναίκα που θα είναι αυτή που μου αξίζει, αν, αν, κλπ, κλπ, …
τότε διαβάζοντας το πρωταρχικό σου μήνυμα, θα έτρεμα στην ιδέα «μήπως τελικά καταντήσω κι εγώ εξ αιτίας του τραυλισμού μου, για να νοιώθω στα 35 μου, απελπισμένος και  μόνος όπως ο Ασυμβίβαστος;»
Θα ήσουν ο εφιάλτης από το μέλλον μου. Θα ήσουν το παράδειγμα προς αποφυγή! Ελπίζω να με καταλαβαίνεις φίλε Ασυμβίβαστε.
Στην εφηβική μου ηλικία ήμουν, είχα, νόμιζα, έπαθα, ήλπιζα, όλα όσα «αν» προανέφερα…
Τώρα είμαι σε ηλικία λίιιγο μεγαλύτερος από εσένα και είμαι χωρίς σύντροφο. Ευτυχώς, αυτή η πραγματικότητα δεν με αγχώνει.

Για την συνάδελφο που ερωτεύτηκες πριν από 3 χρόνια, ελπίζω να αποδεχτείς κάποια στιγμή ότι δεν ήταν «το άλλο σου μισό», ούτε «αυτό που έψαχνες μια ζωή». Το άλλο σου μισό ποτέ δεν θα σε άφηνε, μόνο για τον τραυλισμό σου. Εκείνη η σχέση δεν «έδεσε» γιατί για κάποιους λόγους, δεν ήταν η κατάλληλη σύντροφος για εσένα, ούτε κι εσύ ήσουν ο κατάλληλος σύντροφος για αυτήν.
Όπως έγραψες στο πρωταρχικό σου μήνυμα, είπες πως έχεις πρόβλημα στο να κρατήσεις και στο να συνεχίσεις τις σχέσεις σου. Ο λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά νομίζεις πως είναι ο εξής ένας: Ο ΤΡΑΥΛΙΣΜΟΣ ΣΟΥ!
Καλό θα είναι αν αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που θεωρούσες έως τώρα σίγουρες. Νομίζω πως κι εσύ εκμεταλλεύεσαι έντεχνα τον τραυλισμό σου. Κάπως έτσι τον εκμεταλλευόμουν κι εγώ. Αν διαβάσεις το θέμα http://forum.travlismos.gr ... topic=52.0 ,ελπίζω να καταλάβεις τι εννοώ.  ;)

Βεβαίως υπάρχει μια κατηγορία γυναικών που μας απορρίπτουν (και) εξ’ αιτίας του τραυλισμού μας.
Όμως, ακόμη κι αν δεν τραυλίζαμε, θα μας απέρριπταν για κάποια άλλη ιδιαιτερότητά μας. Ας υποθέσουμε πως αρέσουμε ερωτικά σε αυτές τις γυναίκες.  :-*
Για αναρωτήσου. Αυτές οι γυναίκες είναι κατάλληλες για εμάς; Επέτρεψε μου να απαντήσω εγώ αντί για εσένα. ΌΧΙ! Όσο όμορφες κι αν είναι, δεν είναι κατάλληλες ούτε για εμάς, ούτε για να γίνουν μητέρες των παιδιών μας.  :P
Φοβάμαι μήπως κάποια ημέρα με αφήσουν όλες (αυτές)... και μείνουν μόνες τους!   ;D :D
Η «λεκτική έκφραση» είναι ένα μόνο χαρακτηριστικό. Δεν είναι το μοναδικό στοιχείο αξιολόγησης μιας προσωπικότητας. Μια προσωπικότητα αποτελείται από αμέτρητα χαρακτηριστικά. Όποιος αξιολογεί μια ολόκληρη προσωπικότητα μόνο από ένα χαρακτηριστικό (πχ τον τραυλισμό), τότε βγάζει λαθεμένα συμπεράσματα και είναι εκτός πραγματικότητας.

Προτιμώ να είμαι και να παραμείνω μοναχικός, παρά να αρχίσω και να συνεχίσω μια σχέση με κάποια γυναίκα που δεν αποδέχεται τον τραυλισμό μου.  8)
Η μοναξιά που βιώνει κάποιος μέσα σε μια αποτυχημένη σχέση (με σύντροφο και παιδιά), νομίζω πως είναι πιο τραγική και πιο θλιβερή από τη μοναξιά που βιώνει κάποιος όταν παραμένει χωρίς σύντροφο.  ;)
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Τρί Δεκ 01, 2009 4:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό spiran » Πέμ Ιούλ 08, 2010 3:33 am

Εγώ ειμαι 23 χρονών, στο δημοτικό είχα πολλές κατακτήσεις, στο γυμνάσιο το ίδιο, στην δευτέρα γυμνασίου σταμάτησα να αρέσω στισ γυναίκες, ήταν η εποχή που κατάλαβα τι πραγματικά εστί τραυλισμός και ότι δεν θα το αφήσω έτσι απλά πίσω μου, έτσι άρχισα να του φορτώνω όλα μου τα προβλήματα. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι δευτέρα λυκείου, που άρχισα να βγαίνω, πήγα γυμναστήριο, πήρα βάρος, ψήλωσα κτλ κτλ. Τότε άρχισα να αποκτώ αυτοπεποίθηση και άρχισα πάλι να αρέσω στισ γυναίκες, τότε κατάλαβα ότι δεν γίνεται πάντα οι γυναίκες να μου την πέφτουν και άρχισα κ εγώ να πλησιάζω, δεν ήταν εύκολο λόγω του τραυλισμού μου, άλλες φορές γελοιοποιήθηκα, άλλες τα έκανα μαντάρα, άλλες τα πήγα μια χαρά. Σημασία είχε ότι προσπαθούσα, έκανα ότι μπορούσα. Μέχρι στιγμής έχω κάνει σοβάρη σχέση με 3 γυναίκες, όχι ότι φταίει ο τραυλισμός μου, απλά δεν ταιριάζω με καμία. Με τις υπόλοιπες, 1 εβδομάδα, 3 εβδομάδες, 3 μέρες, 1 βραδιά, ότι τύχει.
Δεν έχει τύχει να ξενερώσω κοπέλα με τον τρόπο που μιλάω, γενικά έχω το ταλέντο ας πούμε να κάνω τα μειονεκτήματα μου πλεονεκτήματα. Αν τύχει ποτέ και ξενερώσει κάποια, σημαίνει ότι είναι ρηχή και δεν μου αξίζει. Αρέσεις σε κάποια γιαυτό που είσαι, όχι για τον τρόπο που μιλάς.

Μην σταματάς να προσπαθείς και γνώμη μου είναι να σταματήσεις να το κρύβεις, όσο το κρύβεις, τόσο εμφανίζεται, δήλωσε το απο την αρχή, τραυλίζω, άν σε πειράζει σήκω και φύγε. Θα δείς και μόνος σου ότι και πιο άνετος θα είσαι μαζί της και θα εκτιμήσει την ειλικρίνεια σου.
Άβαταρ μέλους
spiran
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 12:13 am

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό mirela » Παρ Ιούλ 09, 2010 12:53 pm

Spiran, συμφωνω με αυτο που ειπες οτι πρεπει να δηλωνουμε τον τραυλισμο μας, και οχι να προσπαθουμε να τον κρυβουμε. Ετσι κρυβουμε και ενα κομματι του ευατου μας, το οποιο θα φανει καποια στιγμη στον αλλο. Οποτε προσωπικα πιστευω, πως καλυτερα ειναι να το δειξουμε απο την αρχη και αν ειναι αυτος ο λογος που ο αλλος θα μας αφησει, αυτο σημαινει οτι δεν αξιζουμε να ειμαστε μαζι με αυτο τον ανθρωπο. Σημασια εχει να σε γνωρισει και να σε εκτιμησει συνολικα και οχι να επικεντρωθει σε ενα χαρακτηριστικο. Να θελει να ειναι μαζι σου γι αυτο που εισαι. 
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό dionisis » Τρί Ιούλ 13, 2010 7:21 pm

Stekomai sth frasi tou shakit ..8a isoun paradeigma pros apofigi...Apo thn stigmh pou kapios den exei simvivastei kai den kserei ton traulismo tou ..se simeio pou dilwnei onoma asimvinastos...tote dimokratiki panta simmetoxi se ena forum pou ton ka8ista metoxo sti sizitisi..ka8istatai aftomata akirwsimi kai moirolatriki na siniditopoihsei thn pragmatikothta..
dionisis
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 8:27 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό spiran » Τρί Ιούλ 13, 2010 11:50 pm

Έχουν δίκιο τα παιδιά παραπάνω, είναι λίγο ειρωνικό ότι περιμένεις να σε αποδεχτεί κάποια έτσι όπως είσαι, ενώ εσυ ο ίδιος δεν έχεις αποδεχθεί αυτό που εισαι. Αποδέχεσαι τον εαυτό σου και σε αποδέχονται και οι άλλοι, έτσι πάει η ιεραρχία.
Άβαταρ μέλους
spiran
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 12:13 am

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό fainomeno » Τρί Ιούλ 27, 2010 1:06 am

O treaylismos einai ena problhma pou ua mas synodeyei se olh mas th zvhΑυτο που καταλαβα απο τα μαθηματα ειναι οτι μπορω μεσ τισ τεχνικεσ να τον ελενξω.Αυτο ειναι πολθ σημαντικο γιατι το προβλημα που με ταλανιζει τοσα χρονια εξαρταται απο μενα αρα το προβλημα ειναι ψυχλογικο και συναισθηματικο.Σκεφτομαι την εικονα που προβαλλω το πωσ το λεω την εντυπωση ποθ δημιουργω.Το κλειδι στην υποθεση ειναι αυτοπεποιθηση υπομονη και τεχνικεσ Αθτα τα στοιχεια λειποθν απο τον πρωτο φιλο.Οσον αφορα τισ σχεσεισ εχω αρνηθει δυο φορεσ δυο πολυ καλεσ περιπτωσεισ εκει εφταιγε η προσωπηκοτητα μου και οχι ο τραυλισμοσ μου
fainomeno
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 1:04 am

Απ:ri3te mia matia:Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Μαρια01 » Τετ Ιαν 12, 2011 1:58 pm

ax paidia..vlepw oti eiste mia omada pou ontws voh8ate o enas ton allo.Eiste sumponetikoi kai eilikrineis.Afto me parakinhse na sas pw k egw to diko mou "provlhma".
To atomo omws pou traulizei,den eimai egw,alla..to agori mou. :-\
Ton agapaw,opws einai..omws anhsuxw gia to pws vlepoun oi alloi,gurw to provlhma tou,oi opoioi oute se foroum exoun mpei,oute exoun enhmerw8ei sxetika me to 9ema afto.Gia paradeigma,otan eimaste e3w gia kafe kai 8eloume na paraggeiloume,otan o ... milhsei,niw8w polu abola.. h otan paraggeiloume faghto apo to thl. to provlhma tou ginetai megalutero ka9ws milaei se agnwsto kai ap oso 3erw se tetoies periptwseis t provlhma o3unetai.
Einai isws kai to pio e3upno kai eustrofo atomo pou exw gnwrisei.den exei agnoia gia to provlhma tou alla de vlepw thn ore3h kai thn kinhtopoihsh gia na to lusei. Exei filous eutyxws,pou vlepoun pera ap thn idiaiterothta afth.Omws egw,a8ela mou kai xwris na shmainei oti den ton agapw h kati tetoio,kollaw na ton gnwrisw stis files mou kai na vgoume e3w oloi mazi (den ton exoun gnwrisei akoma logw tou oti eimaste apo diaforetika merh ths elladas) h na ton gnwrisoun oi suggeneis mou ktl ean to kalokairi pame pros ta merh mou.
sas parakalw,voh8hste me na niwsw pio aneta.hdh me exei stenoxwrhsei to 8ema afto.

sas euxaristw ek twn proterwn! :)
Άβαταρ μέλους
Μαρια01
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 6:09 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό mirela » Τετ Ιαν 12, 2011 6:45 pm

Μαρια καταρχην μπραβο σου που ενδιαφερεσαι και θελεις να βοηθησεις τον φιλο σου και αποφασισες να κινητοποιηθεις και να ενημερωθεις σχετικα με τον τραυλισμο. Κατα τη γνωμη μου το βασικο ειναι να αποδεχτεις το φιλο σου οπως ειναι. Τραυλιζει ε και? Αυτο δεν μειωνει και δεν υποκαθιστα την προσωπικοτητα του. Οπως φαινεται εκτιμας χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας του γιατι μας λες πως ειναι εξυπνος και ευστροφος. Οταν βγαινετε μαζι προσπαθησε να μην δειχνεις την οποια αμηχανια σου για το προβλημα του. Αν νιωθεις πραγματικα συναισθηματα για εκεινον τοτε θα αποδεχτεις και τον τραυλισμο του. Γνωρισε τον σε φιλους και συγγενεις. Πιστευω πως θα νιωσει μεγαλη ικανοποιηση βλεποντας εσενα να θελεις να τον γνωρισεις στο δικο σου κοινωνικο κυκλο. Τα προσωπα που τραυλιζουν λογω της ιδιαιτεροτητας τους αισθανονται μειονεκτικα απεναντι στον κοινωνικο περιγυρο, και αποφευγουν τις κοινωνικες συναναστροφες. Καν τον να νιωσει ανεση και ασφαλεια. Συζητησε μαζι του για το προβλημα του. Παροτρυνε τον να μαθει περισσοτερα ωστε να βοηθησει τον ευατο του. Πες του για το φορουμ και για την ιστοσελιδα οπου μπορει και να βρει σημαντικες πληροφοριες για τον τραυλισμο και να αρχισει να ανοιγεται προς τα εξω. Οσο το κραταει μεσα του τοσο περισσοτερο θα αισθανεται αβοηθητος γι αυτο. Βεβαια μην τον πιεσεις γιατι αυτο θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα. Πρεπει μονος του να παρει την αποφαση να αντιμετωπισει το προβλημα του. Αν με το ζορι παει σε καποιο κεντρο λογοθεραπειας καποια στιγμη μπορει κ να τα παρατησει γιατι δεν θα ειναι δικη του η αποφαση.
Το καλυτερο θα ειναι να τον αφηνεις να τελειωνει τη φραση του χωρις να συνεχιζεις εσυ αυτο που θελει να πει. Σε ενα προσωπο που τραυλιζει ειναι πολυ σημαντικο να του δινουμε χρονο να μιλησει. 
Διαβασε και ενημερωσου οσο μπορεις περισσοτερο. Δεν ξερω αν ειδες τα φυλλαδια που εχει βγαλει ο ΠΣΛ για τα προσωπα που τραυλιζουν. Εχει για ολες τις ηλικιες. http://www.travlismos.gr/index.jsp?categoryID=58
Πες του να δειτε αν το θελει βεβαια την ταινια ο λογος του βασιλια. Η ταινια αυτη δειχνει πως ενας υποψηφιος βασιλιας καταφερνει να ελεγξει τον τραυλισμο του. Ο τραυλισμος δεν εχει πληρη θεραπεια αλλα υπαρχει ομως μια πολυ καλη βελτιωση της ομιλιας. Η ταινια δειχνει τις δυσκολιες που περναει ενα προσωπο που τραυλιζει κ κυριως πως τις βιωνει αλλα κ οτι καταφερνει να ελεγξει τον τραυλισμο του. Αυτο ισως  να τον παρακινησει να  ασχοληθει με τον τραυλισμο του.
Μιλησε και με τον υπευθυνο του κεντρου μηπως σου δωσει καποια συμβουλη και σε βοηθησει ακομα περισσοτερο.
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Μαρια01 » Τετ Ιαν 12, 2011 8:27 pm

Mirela,kalhspera! s euxaristw gia thn apanthsh sou.Th vrhka polu ousiastikh.

loipon,egw ws foithtria h8ela na asxolh8w me th logotherapeia,kai prin gnwrisw ton ....
dustuxws,logw ths ektoksefshs twn moriwn den ta katafera.  >:(

alla eidika kai meta pou ton gnwrisa epsa3a,diavasa kai asxolhthika polu me ton traulismo.to Forum to diavazw kai to parakolou8w mhnes twra.
Pote otan milaei den ton diakoptw,oute se stigmes tsakwmou kai diafwnias.mporei mesa mou na vrazw alla panta deixnw aristh dia8esh na ton akousw kai na teleiwsei afto pou 8elei na pei.Epishs,panta ton koitaw sta maatia akomh kai an traulizei,thelwntas na tou dei3w pti de me noiazei to PWS to leei alla TI leei.
Eixe paei se pio mikrh hlikia se logotherapeuth omws o idios isxuristhke oti den ton voh8hse shmantika.paliotera gia kapoia xronia (apo gumnasio mexri lukeio) den mporouse na ar8rwsei leksh,opws o idios mou eixe pei.polles fores de milouse k a 8 o l o u.

omws me ton kairo to provlhma hrthe  se ufesh.H logotherapeutria eixe pei oti o egkefalos tou skeftetai polu grhgora afto pou 8elei na pei gia auto h glwssa tou mperdeuetai kai ''kollaei''.De 3erw kata poso isxuei afto.Epishs prospa8w na mh dei3w ka8olou thn amhxania mou otan traulizei ston servitiro gia paradeigma.

Tha htan polu pio eukolo gia emena na ton parotrunw gia to forum h gia kapoia nea prospatheia gia logotherapefth ean aftos milouse s emena gia to provlhma tou.Ean tou milisw gi auto apo monh mou,de thelw na niwsei oti egw stekomai sto provlhma tou k einai kai gia emena provlhma.de thelw na komplarei kai na ais8an8ei kapws an kai eimai sxedon vevaih oti 8a katalavei thn prothesh mou na ton voh8hsw.Einai genika polu kleisto atomo kai de nomizw oti tha empaine sto forum gia na to moirastei,dustuxws.Eimai h prwth tou sovarh sxesh kai einai 23 xronwn kai egw sxedon 19.Mallon hmoun h prwth pou eida pera apo to "thema" tou kai aggi3a thn kardia tou opws vevaia k ekeinos th dikh mou.Sthn arxh,de mou fanhke toso periergo oti traulize.Den eipa  "Oups!ti einai afto?" giati exw enan filo-gnwsto o opoios traulizei.Sunepws h3era pio prin gia ton traulismo.Omws akomh de mporw na 3eperasw afth thn amhxania mprosta se kosmo h stous dikous mou,otan milaei px me th mama mou sto thl gia ligo.An kai se sxesh me ton agnwsto kosmo h ligo pio makrunous mou an8rwpous,niw8w pio aneta liiigo otan milaei me th mama.Thelw na ton parotrunw,na milisoume gia afto alla pws?? ???
Kai pws na pw stous gurw mou oti o ... traulizei ara otan milisete kai traulisei mh gourlwsete kana mati?  ???

sxetika me to logo tou vasileia,sigoura tha tou proteinw na to doume kai pistevw oti tha thelei k ekeinos.H taineia uparxei se dvd?exei kukloforhsei? pou tha th vrw?
Άβαταρ μέλους
Μαρια01
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 6:09 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Shakit » Πέμ Ιαν 13, 2011 12:56 am

Είτε με αφορμή την ταινία είτε με οποιαδήποτε άλλη αφορμή, αν δεν είσαι ψυχολογικά έτοιμη τότε να μην ξεκινήσεις καμία συζήτηση μαζί του για τον τραυλισμό του Βασιλιά ή για τον δικό του τραυλισμό.

Εφόσον δεις την ταινία «Ο λόγος του Βασιλιά» μαζί με τον φίλο σου, τότε αυτό μπορεί να σου προσφέρει μία κατάλληλη αφορμή για να ξεκινήσεις με «ασφάλεια» και για να επεκτείνεις μαζί του την συζήτηση για τον τραυλισμό του Βασιλιά.
Η ταινία, αυτή την περίοδο που μιλάμε, παίζεται στους κινηματογράφους.

Η φωτεινή περίπτωσή σου Μαρία01, ελπίζω ότι θα δώσει πολύ κουράγιο σε άτομα που τραυλίζουν, και ότι θα φωτίσει κι άλλους που εμπλέκονται άμεσα ή έμμεσα με άτομα που τραυλίζουν.
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Πέμ Ιαν 13, 2011 1:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό mirela » Πέμ Ιαν 13, 2011 1:28 am

Ειναι πολυ σωστη η αντιμετωπιση σου δηλ. δεν τον διακοπτεις και τον κοιτας στα ματια οταν μιλαει. Αρκετα προσωπα που τραυλιζουν δεν μπορουν να κοιταξουν στα ματια τον συνομιλητη τους ( η λεγομενη βλεμματικη επαφη) κι αυτο επειδη εκεινη τη στιγμη τραυλιζουν και δεν εχουν το ψυχικο σθενος να τον κοιταξουν στα ματια. Γιατι οταν κανεις βλεμματικη επαφη βλεπεις τις αντιδρασεις του συνομιλητη σου κ κατα συνεπεια τον τραυλισμο σου. Για να το κατακτησεις αυτο θα πρεπει να εχεις αποδεχτει τον τραυλισμο σου.
                                                       
Ως προς το θεμα  της λογοθεραπειας δεν σημαινει οτι ολοι οι λογοθεραπευτες καταφερνουν το ιδιο αποτελεσμα σε ολες τις περιπτωσεις. Γι αυτο μπορει να απευθυνθει ξανα σε κεντρο για να δει κ να κρινει τη θεραπεια που του ταιριαζει. Συγκεκριμενη αιτια για τον τραυλισμο δεν υπαρχει. Οι παραγοντες που συμβαλλουν στην εμφανιση του είναι πολλοι: κληρονομικοι,περιβαλλοντικοι και αλλοι λογοι.  Ο τραυλισμος ειναι μια διαταραχη η οποια εχει σκαμπανεβασματα. Αλλα διαστηματα ειναι σε εξαρση κ αλλα σε υφεση. Ακομα κ σε μενα που εχω κανει προγραμμα θεραπειας και εχω σημαντικη βελτιωση στην ομιλια μου υπαρχουν τετοια διαστηματα. Κ αυτο γιατι ο τραυλισμος παντα επανερχεται ο,τι προγραμμα κ να εχεις κανει. Αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να μην ασχοληθεις κ να μην προσπαθησεις να βελτιωσεις την ομιλια σου. Απλα τοτε που θα επανελθει θα ξερεις τον τροπο να τον αντιμετωπισεις, θα εχεις τα απαραιτητα εφοδια. Μαθαινουμε να ζουμε με τον τραυλισμο. Ειναι μερος της ζωης μας.  http://www.travlismos.gr/index.jsp?categoryID=31

Ο τραυλισμος  αποτελειται από εξωτερικα και εσωτερικα χαρακτηριστικα. Τα εξωτερικα είναι αυτά που βλεπουμε στο προσωπο που τραυλιζει. Τα εσωτερικα είναι τα πιο σημαντικα δηλαδη τα αρνητικα συναισθηματα που νιωθει: απογοητευση, φοβος, μοναξια, περιθωριοποιηση, παραιτηση, απορριψη  κλπ. Γι αυτό εξηγειται αυτό που ειπες ''είναι κλειστος ανθρωπος''. Κλεινεται στον ευατο του, γιατι νιωθει πως  ο κοινωνικος του περιγυρος δεν θα τον καταλαβει .  Αυτά τα δυο μερη είναι αλληλενδετα μεταξυ τους. Γι αυτό όταν ελεγχεις τα συναισθηματα σου ελεγχεις κ την ομιλια σου κ το αντιθετο. Ιδιαιτερα σε ξενους , σε αγνωστο κοσμο φοβαται την απορριψη.Αν αισθανεσαι εσυ αμηχανια μπροστα σε αλλους  σκεψου πως θα αισθανεται εκεινος. Εχω βιωσει παρομοιες καταστασεις και στα λεω όλα αυτά για να μπεις στην ψυχολογια του κ να καταλαβεις πως νιωθει.

Η ταινια αυτή παιζεται  αυτή την περιοδο στους κινηματογραφους.Διαβασε τα κειμενα του φορουμ που αναφερονται στην ταινια. Θα σου χρησιμευσουν πολύ.   http://forum.travlismos.gr ... .php?f=2.0  
  Είναι μια καλη ευκαιρια να δειτε και να συζητησετε για τον τραυλισμο. Να κατανοησει πως εισαι διπλα του και του συμπαραστεκεσαι. Η υποστηριξη από οικεια προσωπα είναι σημαντικη. Ετσι μπορει να του δωσεις το κινητρο για να προσπαθησει να βελτιωσει την ομιλια του. Πρωτα απ όλα θα το κανει για κεινον και μετα για τους αλλους.  Χρειαζεται χρονος , κατανοηση και υπομονη.  Κ αν δε θελει τελικα να κανει κατι προς το παρον αυτό σημαινει πως δεν είναι ετοιμος ακομα.
Ευχομαι να σε βοηθησα. Αν μπορω να σε βοηθησω ξανα  θα είναι μεγαλη μου χαρα.
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 14, 2009 5:14 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Μαρια01 » Πέμ Ιαν 13, 2011 2:35 am

Shakit kai mirela
sas euxaristw polu,3ana.
proswpika,den exw kapoio idiaitero provlhma na milhsw se ekeinon gia to thema auto..apla de 3erw kata poso einai ekeinos etoimos na milhsei.de thelw stigmh,na ais8an8ei asxhma h perierga.
Sigoura polu kalh aformh tha htan h tainia alla fovamai oti me thn e3etastikh sth mesh twra tha einai kapws duskolo na kataferoume na th doume..Tha prospathisw omws.
Epishs  den eimai sigoourh gia to oti tha kataferw na ton peisw sxetika me ton logotherapefth.Afto pou thelw perissotero einai na voh8h8ei ekeinos,opws gia paradeigma na erthei se epafh me alla atoma pou traulizoun,na diavasei sxetika me ton traulismo ktl..

tha tou dwsei sigoura megalh dunamh auto..
Auto pou den exw katalavei einai ean exe ikseperasei to provlhma kai niwthei kala sxetika me ton traulismo tou,h ean apla de thelei na milaei gi afto giati ntrepetai,fovatai ktl..

pws tha to katalavw?thelw kai egw na niwsw pio anetame auto to thema tou alla panw ap ola thelw na kanw oti einai dunato gia na ton voh8hsw..
Άβαταρ μέλους
Μαρια01
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 6:09 pm

Απ: Ο Τραυλισμός και το Αντίθετο Φύλο ( Σχέσεις, Δεσμοί, Έρωτες )

Δημοσίευσηαπό Shakit » Πέμ Ιαν 13, 2011 6:27 pm

Αν δεν του έχεις πει έως τώρα ότι η επιστήμη της Λογοθεραπείας ήταν το όνειρό σου, τότε αν του το πεις νομίζω ότι θα έχεις μία ακόμη καλή αφορμή για «ασφαλές» άνοιγμα συζήτησης.
Δεν έχει τόσο πολύ σημασία από ποια αφορμή θα πιαστείς. Μπορείς για παράδειγμα να ξεκινήσεις μία συζήτηση για τον τραυλισμό του φίλου-γνωστού σου.
Αρχικά θα είναι πιστεύω καλό αν δώσεις στον φίλο σου τον ρόλο του παρατηρητή του τραυλισμού.
Μέσα από αυτό τον ρόλο ο φίλος σου θα έχει την δυνατότητα να σχολιάσει την επιστήμη της λογοθεραπείας ή τον τραυλισμό κάποιου άλλου (πχ του Βασιλιά της ταινίας ή του γνωστού-φίλου σου), και όχι τον δικό του τραυλισμό. Έτσι θα αποκτήσει περισσότερη άνεση για να σου μιλήσει κάποια στιγμή και για τον δικό του τραυλισμό.

Νομίζω ότι θα είναι καλό να επαναπροσδιορίσεις την όποια ευθύνη σου αναλογεί για το θέμα «συζήτηση για τον τραυλισμό». Ο φόβος σου για το «πως θα το δεχτεί;» επηρεάζεται από τον φίλο σου, αλλά είναι δικός σου φόβος. Επειδή δεν ξέρεις πως θα το δεχτεί, έχεις κάποιες φυσιολογικές αμφιβολίες και σκέφτεσαι ότι μπορεί να νοιώσει άσχημα. Μπορεί όμως να νοιώσει καλύτερα και να σε εκτιμήσει περισσότερο από ότι σε εκτιμάει έως τώρα.

Οι πιθανότητες εκτίμησης από τον φίλο σου θα πολλαπλασιαστούν αν είσαι καλοπροαίρετη, ειλικρινής, προσεκτική και ψυχολογικά έτοιμη για να του ανοίξεις τέτοια συζήτηση.
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Παρ Ιαν 14, 2011 12:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ενήλικοι που Τραυλίζουν - Ερωτήσεις και Απαντήσεις από τα μέλη για τα μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες