[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Κέντρο Έρευνας και Θεραπείας Τραυλισμού • Προβολή θέματος - Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο
πίσω στο site

Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Γράψτε μας την ιστορία του δικού σας τραυλισμού. Μας ενδιαφέρει να τη μοιραστείτε μαζί μας.

Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Τρί Δεκ 02, 2008 8:18 pm

Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Chris » Τρί Δεκ 02, 2008 8:56 pm

Chris
Πλήρες μέλος
Πλήρες μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2008 10:55 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Τρί Δεκ 02, 2008 10:34 pm

Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Τετ Δεκ 03, 2008 3:33 pm

Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Πέμ Δεκ 04, 2008 4:10 pm

Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Shakit » Τρί Δεκ 09, 2008 10:43 am

Γειά και σε εσένα Biokin! Καλώς ήρθες στο forum!

Η προσωπικότητά μας αποτελείται από ένα σύνολο χαρακτηριστικών και αντιδράσεων, που έρχονται από το παρελθόν μας.
Κατά την παιδική μας ηλικία απορροφούμε, ασυνείδητα και βαθιά μέσα μας, τα περισσότερα από τα λεγόμενα "θετικά" και "αρνητικά" χαρακτηριστικά.
Η μεγαλύτερη πηγή αυτών των χαρακτηριστικών είναι το άμεσο οικογενειακό περιβάλλον, μέσα στο οποίο μεγαλώνουμε.
Κάποιες φορές "χρειαζόμαστε" κάποιον (ή κάποιους), για να του χρεώσουμε την κύρια ευθύνη για τα περισσότερα από τα αρνητικά χαρακτηριστικά, που κουβαλάμε ασυνείδητα στο παρόν μας. Είναι χρήσιμο να ξεκαθαριστεί πως, αυτές τις κάποιες φορές, δεν κατηγορούμε την ολότητα του άλλου. Κατηγορούμε μόνο κάποιες πολύ άσχημες πτυχές του, που μας επηρέασαν και που εξακολουθούν να μας επηρεάζουν αρνητικά, ακόμη και τώρα.

Από τα γραφόμενά σου, φαίνεται πως έχεις χρεώσει τον "αυταρχικό" αδελφό σου και την "τελειομανή" μητέρα σου, ως τους κύριους υπεύθυνους του τραυλισμού σου. Με ποιό τρόπο τους συγχώρεσες?

Υ.Γ
Αν και όποτε συμβεί μια πραγματική συμφιλίωση μεταξύ "θύματος" και "θύτη" μπορούν να συμβούν εξαιρετικά θετικά αποτελέσματα και για τους δύο! Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί "αναγέννηση"!
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Πέμ Δεκ 11, 2008 1:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Πέμ Δεκ 11, 2008 2:53 pm

Shakit, έγραψες το εξής:

«Κάποιες φορές "χρειαζόμαστε" κάποιον (ή κάποιους), για να του χρεώσουμε την κύρια ευθύνη για τα περισσότερα από τα αρνητικά χαρακτηριστικά, που κουβαλάμε ασυνείδητα στο παρόν μας

Δεν είναι ότι τον «χρειαζόμαστε». Αλλά όντως κάποιος ευθύνεται για αυτά τα αρνητικά χαρακτηριστικά, εκτός και αν περιορίσουμε την έννοια του εαυτού στο γενετικό υπόβαθρο, δηλαδή στα γονίδια. Πράγμα που φυσικά θα ήταν αφελές.

Το γεγονός ότι εμφανίστηκε ο τραυλισμός μου σε τέτοια ηλικία (γύρω στα 10) «δένει» πολύ καλά με το γεγονός ότι η συμπεριφορά του αδερφού μου (που είναι 2 χρόνια μεγαλύτερός μου) άρχισε να γίνεται πιο επιβλητική με το ξεκίνημα της εφηβείας του. Η συμπεριφορά της μητέρας μου ήταν πάντα τελειοθηρική, πράγμα που και η ίδια παραδέχεται τώρα, μετά από (όπως πολύ σωστά ανέφερες) μια πραγματική νοητική φάση αναγέννησης. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση, η «αναγέννηση» της μητέρας μου προηγήθηκε και δημιούργησε μια «αντίδραση-καταρράκτη» όπως λέμε στη Βιοχημεία. Μέσα από αυτό το γεγονός άρχισα να αναθεωρώ τη σχέση μου με τους ανθρώπους γύρω μου, καθώς και τη σχέση που είχα με τον εαυτό μου.

Αρχίσαμε να μιλάμε όλοι ανοιχτά μεταξύ μας, κάτι που δεν συνέβαινε πριν, να είμαστε περισσότερο ο εαυτός μας. Με τον αδερφό μου θυμάμαι παλιότερα ότι είχα μια φανταστική σχέση, αθώα, όπως έχουν όλα τα παιδιά σε μικρή ηλικία με τα άτομα της οικογένειάς τους (υπό φυσιολογικές συνθήκες). Η εφηβεία του αδερφού μου ήταν η περίοδος που άλλαξε τη σχέση του απέναντί μου, αλλά και τη σχέση του με τη μητέρα μας.

Το ότι παλιότερα χρέωνα την ευθύνη (κυρίως) στον αδερφό μου είναι αλήθεια. Απλά θα σου πω ότι τον μισούσα πραγματικά (και όχι για πλάκα, όπως λένε μερικές φορές τα αδέρφια μεταξύ τους). Προσευχόμουν να πεθάνει, να πάθει ατύχημα, να αυτοκτονήσει, ή να πάθει οτιδήποτε θα απάλλασσε την οικογένεια από την παρουσία του. Τότε κατηγορούσα την ολότητά του, και όχι κάποια χαρακτηριστικά του. Ήθελα να εξαφανιστεί από τη ζωή μου. Σήμερα, μετά από αρκετή «εσωτερική δουλειά» με τον εαυτό μου, κατάλαβα ότι η συμπεριφορά του απέναντί μου δεν ήταν συνειδητή, και δεν μπορώ να κατηγορήσω έναν ασυνείδητο, όπως δεν μπορώ να κατηγορήσω ένα μωρό που παίζει με τα σπίρτα και βάζει φωτιά σε ένα δάσος. Δεν είχε επίγνωση του τι έκανε. Εξέφραζε και εκείνος καταπιεσμένα συναισθήματα που τα φορτωνόταν στο σχολείο (είχε πραγματικά δύσκολα σχολικά χρόνια), και ξεσπούσε πάνω μου, καθώς και στη μητέρα μου.

Στα 28 του, σήμερα, είναι άλλος άνθρωπος. Μετά από αρκετά χρόνια και εκείνος ενασχόλησης με τον εαυτό του, με την ενδοσκόπηση, την αυτογνωσία γενικότερα, παραδέχτηκε σε εμένα, αλλά και ενώπιον των γονιών μου, ότι όταν ήμασταν μικρότεροι με καταπίεζε πάρα πολύ. Το ότι τον άκουσα να το παραδέχεται με ειλικρίνεια και να μου το αποδεικνύει συνεχώς με πράξεις από τότε (σεβόμενος τις επιθυμίες μου, τις ανάγκες μου, χωρίς να με επικρίνει για τις επιλογές μου, κτλ…), υπήρξε λυτρωτικό για εμένα. Το ότι ξέρω σήμερα ότι ο αδερφός μου είναι διαφορετικός από αυτό που ήταν πριν από κάποια χρόνια, με απαλλάσσει από το βάρος του «κατηγορώ». Δεν μπορώ να κατηγορήσω έναν άνθρωπο που έχει συνειδητοποιήσει και έχει παραδεχτεί ότι η συμπεριφορά του παλιά ήταν λάθος.

Με λίγα λόγια δηλαδή, η παραδοχή του ενώπιον όλης της οικογένειας (και όχι μόνο σε εμένα) ότι συνειδητοποιεί πλέον το πόσο καταπιεστικός ήταν μαζί μου στο παρελθόν, με έκανε να τον συγχωρήσω. Επίσης, η μητέρα μου έχει συνειδητοποιήσει και έχει παραδεχτεί την τελειομανία της και τον φόβο της απόρριψης απέναντι στους άλλους που τη διακατέχει. Όπως καταλαβαίνεις, γνωρίζοντας ότι πλέον μπορώ να είμαι ο εαυτός μου δίπλα σε ανθρώπους που δεν με κρίνουν όπως με έκριναν, και που με αποδέχονται όπως δεν με αποδέχονταν, μου δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα στίγματα του παρελθόντος έχουν σβήσει τελείως από το ασυνείδητό μου.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, η λειτουργία του εγκεφάλου είναι τέτοια, ώστε η διαγραφή των ασυνείδητα υιοθετημένων αντιλήψεων ή φόβων, να μην είναι μια εύκολη διαδικασία. Άλλοτε αυτό αποδεικνύεται σωτήριο, και άλλοτε… μαρτύριο. Γι’ αυτό πλέον αγωνίζομαι (όσο μπορώ) στο να καταδεικνύω τη σημασία της σωστής διαπαιδαγώγησης των παιδιών και τη σημασία της αποφυγής της δημιουργίας αρνητικών εμπειριών σε αυτά. Είναι και ένας από τους λόγους που θεωρώ ότι ο τραυλισμός με έκανε καλύτερο. Χάρη σε αυτόν συνειδητοποίησα την αξία της συγχώρεσης, της κατανόησης, και τελικά της αυτοβελτίωσης.
Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Shakit » Πέμ Δεκ 18, 2008 1:43 pm

Η πρώτη εξήγηση που "χρειαζόμουν" όταν ήμουν παιδί, ήταν πως η κύρια αιτία του τραυλισμού μου ήταν ο πατέρας μου.
Τα χρόνια περνούσαν και αυτή η εξήγηση με κρατούσε εγκλωβισμένο και δεν με πήγαινε παραπέρα..

Όταν υπάρχει μέσα μας κάποιο θέμα που μας πληγώνει, "πρέπει" να βρούμε μια εξήγηση.
Η εξήγηση είναι το "χάπι μας". Ο σκοπός του χαπιού είναι να μας απαλύνει τον πόνο.
Οταν ο σκοπός πετυχαίνεται, η εξήγηση που δώσαμε ήταν σωστή.
Αν ο πόνος παραμένει και μεγαλώνει, τότε η εξήγηση χρειάζεται αναθεώρηση και παραπέρα διερεύνηση.

Γράφεις πως "Για να διαλύσεις τα συμπλέγματα του τραυλισμού, πρέπει να γνωρίσεις τον εαυτό σου,
δηλαδή πρέπει να γνωρίσεις ποια τα έμφυτα και ποιά τα επίκτητα χαρακτηριστικά σου".
Όταν τα χαρακτηριστικά που έχω με εκφράζουν και συντελούν στην γαλήνη και στην ισορροπία μου,
τότε νομίζω πως πρόκειται για τα δικά μου χαρακτηριστικά.
Όταν αντίθετα τα χαρακτηριστικά που έχω δεν με εκφράζουν και συντελούν στη σύγχυση και στη νευρικότητά μου,
τότε νομίζω πως πρόκειται για τα δανεικά μου (ξένα) χαρακτηριστικά.

Αν έχεις Biokin κάποιο άλλο κριτήριο διαχωρισμού των δικών σου χαρακτηριστικών, θα έχει ενδιαφέρον να το μοιραστείς και μαζί μας.
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Παρ Δεκ 19, 2008 9:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Παρ Δεκ 19, 2008 10:16 pm

Συμφωνώ ότι η εξήγηση αποτελεί το χάπι μας για κάτι που μας πληγώνει, αλλά μόνο υπό την προϋπόθεση ότι η εξήγηση αφορά στη συνειδητοποίηση της αιτίας, και όχι απλά στην ερμηνεία του προβλήματος. Η ερμηνεία του προβλήματος μπορεί να μην εμπεριέχει τη συνειδητοποίηση της αιτίας, αλλά να περιορίζεται στην καταγραφή μιας λίστας παραγόντων. Θέλει προσοχή αυτό το σημείο. Είναι άλλο πράγμα το να συνειδητοποιείς τι ήταν αυτό που κατά το παρελθόν δημιούργησε το σύμπλεγμα, και άλλο το να καταγράφεις π.χ. το γεγονός ότι κάποιος άνθρωπος έπαιξε έναν καταλυτικό ρόλο στην ανάπτυξη του συμπλέγματος. Αν δεν συνδέσεις το βίωμα του παρελθόντος με την ψυχοσύνθεσή σου (του παρόντος), η καταγραφή των αιτιών δεν πρόκειται να έχει καμία επίδραση στο σύμπλεγμα καθεαυτό.

Γι’ αυτό και είναι σημαντικό να γνωρίσεις την ψυχοσύνθεσή σου, για να είσαι ικανός να εντοπίσεις τις συνδέσεις της με το παρελθόν. Αυτές είναι οι συνδέσεις που μας ενδιαφέρουν. Και σαφώς αυτές οι συνδέσεις αποτελούν επίκτητα χαρακτηριστικά, μιας και δημιουργήθηκαν από τις περιβάλλουσες συνθήκες (από τρίτα πρόσωπα, καταστάσεις, κτλ…).

Shakit έγραψες και το εξής:

«Όταν τα χαρακτηριστικά που έχω με εκφράζουν και συντελούν στην γαλήνη και στην ισορροπία μου, τότε νομίζω πως πρόκειται για τα δικά μου χαρακτηριστικά.
Όταν αντίθετα τα χαρακτηριστικά που έχω δεν με εκφράζουν και συντελούν στη σύγχυση και στη νευρικότητά μου, τότε νομίζω πως πρόκειται για τα δανεικά μου (ξένα) χαρακτηριστικά
».

Ως υπόθεση συμφωνώ μαζί σου («τότε νομίζω πως πρόκειται…»). Αλλά ως διαπίστωση δεν ισχύει. Δεν γίνεται να έχεις ένα χαρακτηριστικό έμφυτο (δικό σου) που να σου προκαλεί σύγχυση ή νευρικότητα. Κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί μόνο όταν οι εξωτερικοί παράγοντες δρουν με τρόπο αντίθετο προς το δικό σου έμφυτο χαρακτηριστικό. Για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι που γεννιούνται πιο δραστήριοι ενεργειακά και πιο επιθετικοί από άλλους (εκκρίνουν συγκεκριμένες ορμόνες, όπως είναι η αδρεναλίνη, σε μεγαλύτερες ποσότητες, που τους ωθούν στο να συμπεριφέρονται με πιο ριψοκίνδυνο τρόπο). Εάν το οικογενειακό ή κοινωνικό περιβάλλον ενός τέτοιου ανθρώπου στέκεται εμπόδιο στο να εκφράσει -όπως εκείνος θέλει- την ενέργειά του, σ’ αυτό δεν φταίει ο ίδιος. Φταίνε οι περιορισμοί που του έχουν θέσει οι άλλοι άνθρωποι. Υπό τέτοιες συνθήκες, ο άνθρωπος αυτός θα γίνει αγχώδης. Θα επιζητά συνεχώς να αποβάλει το πλεόνασμα της ενέργειάς του, ενώ ταυτόχρονα δεν θα μπορεί να το κάνει εξαιτίας μιας σειράς ποικίλων περιορισμών (που θα προέρχονται είτε από το οικογενειακό, είτε από το κοινωνικό περιβάλλον).

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στον τραυλισμό. Οι άνθρωποι, φυσιολογικά, έχουν την ανάγκη να εκφράζονται ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς. Οι εξωτερικοί παράγοντες είναι αυτοί που θα καθορίσουν αν θα δημιουργηθεί η εσωτερική σύγκρουση σε κάποιον, ώστε να αρχίζει να τραυλίζει, δηλαδή να φοβάται να εκφραστεί ελεύθερα.

Ένας δεύτερος λόγος που διαφωνώ με την παραπάνω διατύπωση είναι ότι μια τέτοια αντίληψη αποσκοπεί στην ικανοποίηση του Εγώ μας (του εγωισμού μας). Και το Εγώ, στην περίπτωση του τραυλισμού, παίζει έναν πολύ καθοριστικό ρόλο. Αν επιχειρήσουμε να κάνουμε το διαχωρισμό των έμφυτων και των επίκτητων χαρακτηριστικών, πρέπει να το κάνουμε έχοντας στον νου μας ότι ο σκοπός μας δεν είναι να καταλήξουμε στο ότι «τα δικά μου χαρακτηριστικά είναι καλά, ενώ τα χαρακτηριστικά που υιοθέτησα είναι τα κακά». Αυτό λίγο-πολύ όλοι το ξέρουμε ότι ισχύει. Αφού το ζητούμενο είναι η εσωτερική γαλήνη (η εξάλειψη των εσωτερικών συγκρούσεων), οποιοδήποτε ξένο προς εμάς χαρακτηριστικό, λογικό είναι να έχει περισσότερες πιθανότητες να μας περιορίζει, παρά να μας εμπλουτίζει θετικά. Με αυτή την έννοια ισχύει το παραπάνω.

Η διαδικασία της αυτογνωσίας, όμως, δεν αποσκοπεί στην επίρριψη ευθυνών, αλλά στην αποδοχή του εαυτού, με ό,τι αυτός «συνοδεύεται». Τα έμφυτα από τα επίκτητα χαρακτηριστικά διαφέρουν στο εξής: τα επίκτητα χαρακτηριστικά είναι πάντα συνδυασμένα με το Εγώ, ενώ τα έμφυτα χαρακτηριστικά δεν είναι. Για παράδειγμα, ένα έμφυτο χαρακτηριστικό σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους είναι το ένστικτο της αναπαραγωγής. Αυτό είναι έμφυτο. Το γεγονός, όμως, ότι σήμερα οι άνθρωποι για να προσελκύσουν το άλλο φύλο καταφεύγουν στον υπερκαταναλωτισμό (αγοράζοντας ένα σωρό υλικά αγαθά για να εντυπωσιάσουν το άλλο φύλο), αυτό είναι επίκτητο χαρακτηριστικό και άμεσα συνδεόμενο με το Εγώ τους. Έχει μάλιστα αποκτηθεί μέσα από μια μακροχρόνια διαδικασία παιδείας και εκπαίδευσης (που είναι κατεξοχήν επίκτητα χαρακτηριστικά), ιδιαίτερου εγωκεντρικού χαρακτήρα.

Τα έμφυτα από τα επίκτητα χαρακτηριστικά τα διαχωρίζω ως προς τη σχέση που αναπτύσσουν με το Εγώ. Αν συνδυάζονται με την ικανοποίηση του Εγώ, τότε πρόκειται για επίκτητα χαρακτηριστικά. Αν συνδυάζονται με τις πραγματικές μου ανάγκες, τότε πρόκειται για έμφυτα.
Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Pepe » Κυρ Δεκ 21, 2008 10:03 pm

geia sou biokin.den exo diavasei ta mynimata apo afto to thema gt einai terastia alla thelo na sou kano mia erotisi les pos to travlisma se ekane kalitro,exeis fantastei ton eafto sou omos xoris travlismo?
Άβαταρ μέλους
Pepe
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2008 11:09 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Δευτ Δεκ 22, 2008 1:54 am

Και βέβαια. Αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς θα ήμουν, γιατί αυτά που επιθυμώ τώρα δεν θα ήταν τα ίδια με αυτά που θα επιθυμούσα αν δεν τραύλιζα. Θεωρώ ότι ο τραυλισμός με έχει κάνει καλύτερο επειδή έχω καθορίσει ένα πρότυπο μέσα στο μυαλό μου το οποίο προσπαθώ να προσεγγίσω.

Είμαι πλέον πεπεισμένος πως αν δεν τραύλιζα, οι πιθανότητες να ασχολιόμουν με τον εαυτό μου θα ήταν εξαιρετικά ελάχιστες. Και μόνο εκείνος που ασχολείται με τον εαυτό του γίνεται καλύτερος. Σήμερα, γνωρίζοντας λίγο καλύτερα τον εαυτό μου, μπορώ να σου πω πως αν δεν είχα το κίνητρο της θεραπείας μου από τον τραυλισμό, θα επαναπαυόμουν στα «προτερήματά» μου, στους τυχαίους παράγοντες της ζωής μου. Και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επεδίωκα να γίνω καλύτερος.
Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό miaxara » Πέμ Δεκ 25, 2008 4:39 pm

oxi bebaia!egw tha protimousa na mhn traulizw ki as mou xarizane ola ta eleh!!den me ekane kaluterh, den me ekane xeiroterh.. me ekane stasimh!kai auto einai xeirotero
Άβαταρ μέλους
miaxara
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 10:31 am

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Biokin » Δευτ Δεκ 29, 2008 6:49 pm

Ίσως εννοείς ότι σε έκανε κοινωνικά στάσιμη (είναι πολύ σημαντικό να προσδιορίζουμε επακριβώς το τι μας συμβαίνει και να μην γενικεύουμε). Τι γίνεται, όμως, με την προσωπική σου ανάπτυξη, την επίτευξη της νοητικής ισορροπίας; Σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι; (Ρητορικές είναι οι ερωτήσεις.)

Τίποτα δεν μένει στάσιμο («Τα πάντα ρει»-Ηράκλειτος). Ούτε εσύ βέβαια. Απλά έχεις αυτή την εντύπωση γιατί σύμφωνα με τις επιθυμίες που έχεις, ο τραυλισμός σού στέκεται εμπόδιο. Και μάλιστα, θεωρείς τον τραυλισμό ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο. Ε λοιπόν, δεν είναι ανυπέρβλητος ο τραυλισμός.

Σκέψου ένα ρυάκι που κυλάει και το νερό του προσπερνάει μια πέτρα που βρίσκεται στην πορεία του. Το νερό θα αλλάξει κατεύθυνση, θα περάσει από πάνω ή δίπλα από την πέτρα, αλλά δεν θα παραμείνει στάσιμο σε καμία περίπτωση. Προς το παρόν θεωρείς τον τραυλισμό ως ένα φράγμα που μπλοκάρει τη ροή του νερού στο ρυάκι. Είναι η άρνηση και η μη αποδοχή του τραυλισμού («Γιατί εγώ; Γιατί σ’ εμένα;»). Στην πραγματικότητα, όμως, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Με τη δύναμη του νου σου μπορείς να γκρεμίσεις το φράγμα και να το μετατρέψεις πρώτα σε μεγάλο βράχο, μετά σε βραχάκι, και τέλος σε πετραδάκι, και γιατί όχι -αν είσαι τόσο δυνατή- να αφήσεις τη ροή του νερού να κυλήσει εντελώς ελεύθερα μέχρι να λιώσει το πετραδάκι.

Κανείς δεν μένει στάσιμος. Απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν την ευκαιρία να μάθουν να αντιμετωπίζουν καταστάσεις που προϋποθέτουν τη γνώση των δυνάμεων του νου τους. Οι περισσότεροι δεν έχουν αυτή την ανάγκη (τουλάχιστον όχι άμεσα, προς ικανοποίηση των βασικών τους αναγκών), και γι’ αυτό παραμένουν στάσιμοι (σε ό,τι αφορά στην αυτογνωσία) σε όλη τους τη ζωή. Όχι όμως εμείς.

Ψάξε και βρες τι μπορείς να μάθεις από τον τραυλισμό για τον εαυτό σου και μην μένεις κολλημένη στις επιθυμίες που είχες μέχρι σήμερα. Αναθεώρησέ τες και αυτές και θα δεις τι πραγματικά έχεις ανάγκη στη ζωή σου. Δεν σου λέω να προσαρμοστείς στον τραυλισμό, αλλά ο τραυλισμός είναι μια καλή ευκαιρία (πίστεψέ με, είναι ευκαιρία) για να αναθεωρήσεις την εικόνα που είχες μέχρι σήμερα για την πραγματικότητα, τον εαυτό σου και τη ζωή σου.
Τελευταία επεξεργασία από Biokin και Τρί Δεκ 30, 2008 2:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Biokin
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 4:52 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό Pepe » Δευτ Δεκ 29, 2008 7:23 pm

re paidia an kanate ligo pio sintomes tis apatniseis tha itan pio efkolo na tis diavasoume
Άβαταρ μέλους
Pepe
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 09, 2008 11:09 pm

Απ: Το τραύλισμα με έκανε καλύτερο

Δημοσίευσηαπό miaxara » Τρί Δεκ 30, 2008 10:40 am

to ti enow biokin einai mia allh istoria.pantws sigoura den ennow nohtika stasimh!!!to ti ennow ase na to kserw egw!!kai exw poly kalh ths eikonas ths zwhs mou kai ths pragmatikothtas!!kai kata deuteron oti epithimw to epithimw!!kai to oti traulizw den mou stathike empodio sto na prospathw!!kia as mh ta katafernw kapoies fores!!kai auta peri nou kai limnoules kai an eimai toso dunath na to afhsw na liwsei k.o.k pes ta se kanan allo!!!anatrixiazw!!(kai den arnoumai ton traulismou mou oute lew@ giati se mena?@gi auto sou lew//
Άβαταρ μέλους
miaxara
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 10:31 am

Επόμενο

Επιστροφή στο Η ιστορία του Τραυλισμού μου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες