πίσω στο site

ο τραυλισμος μου κιεγω!

Γράψτε μας την ιστορία του δικού σας τραυλισμού. Μας ενδιαφέρει να τη μοιραστείτε μαζί μας.

ο τραυλισμος μου κιεγω!

Δημοσίευσηαπό κωστις παπ. » Κυρ Ιούλ 07, 2013 7:22 pm

Καλησπερα σε ολους.Λεγομαι κωσταντινος και ειμαι 16 χρονων!Το προβλημα με τον τραυλισμο μου ξεκινησε οταν ημουν 3 χρονων που λετε.Σε μενα οπως και σε πολλα αλλα παιδια υπαρχει το θεμα της κληρονομικοτητας και ετσι ο πατερας μ αλλα και ο παπους μου τραυλιζαν και ακομα τραυλιζουν σε βαθμο που δν φαινεται σχεδον καθολου!Μου λενε οτι δν επρεπε να χασω αυτην την ευκαιρια στο ΚΕΘΤ την οποια αυτοι δν ειχαν οταν ηταν στην ηλικια μου.Απο μικρος εχω παει σε 3 κεντρα για λογοθεραπεια..βλεπετε οι γονεις μ το κυνηγαγαν πολυ λογο του πατερα μ.Τα 2 πρωτα μπορω να πω πως δν με βοηθησαν καθολου και ετσι και τα παρατησα ψαχνοντας κτ καλητερο! ;) Πριν 3 χρονια λοιπον πηγα σε ενα αλλο κεντρο που περνωντας απο επιτροπη μ ειπαν οτι το καλητερο για μενα θα ηταν μια θεραπεια αραιης ψυχολογιας 2 φορες το μηνα.Αυτο ηταν την ειχα καταβρει λοιπον και εβλεπα τρομερα αποτελεσματα και στην ομιλια μ ξεχωρα απο τη βοηθεια στη ζωη μ γενικα που λαμβανα απο εκει!Η ομιλια μ εχει φτασει σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο για μενα σε σχεση με παλαιοτερα ομως τα σκαμπανεβασματα δν παυανε να υπαρχουν!Σηγουρα η ψυχολογια παιζει καθοριστικο ρολο στον τραυλισμο και γιαυτο με βοηθησε και τοσο αλλα οταν εμφανιστηκε ο κυριος Φουρλας και το ΚΕΘΤ ειδα μια νε απολλα υποσχομενη προοπτικη να βρισκετε μπροστα μ ;) Η ιδεα της ομαδας που θα γνωριζα και αλλα παιδια με παρομοια δυσκολια με εμενα με εκανε πολυ περιεργο και αισιοδοξο για τα αποτελεσματα της θεραπειας που ηδη παρακολουθω ;D Ο τραυλισμος μου μ εχει στερησει πολλα απο τη ζωη μ...Αν και παντα ημουν και ακομα ειμαι περισσοτερο το τελευταιο καιρο ενας κοινωνικος ανθρωπος που λατρευει και επιζητει να βρισκετε μεταξυ αλλων ανθρωπων και να μιλα ειχα αρκετες δυσκολιες απο μικρος!Παντα προσπαθουσα να κρυψω τον τραυλισμο μου απο τους αλλους παρολο που ποτε δν τον αρνουμουν και σε οποιον με ρωτουσε για το 'τι εχω' μπορουσα να μιλισω για τον τραυλισμο μ αφοβα και να τον παραδεχτω!Ενα αλλο θεμα που μ στερουσε ο τραυλισμος ηταν το οτι δυσκολευομουν παντα να παρω την αποφαση να μπω σε καποια σχολικη παρασταση που παντα ηθελα και μονο περσι το κτφερα :) Ηταν και εκει ενα εμποδιο για μενα...Ετσι παιδια και μεγαλοι ηρθα σε αυτο το προγραμμα αν και με δυσπιστια στην αρχη για να αποκτησω καλητερο ελενχο στην ομιλια μου για να μπορω να αξιοποιω στο επακρο αυτο το θαυμαστο χαρακτηριστικο του ανθρωπου που λεγετε 'λογος'!!Ετσι και με την βοηθεια τον γονιων μου βεβαια, παρακολουθω 2 εβδομαδες αυτο το προγραμμα που ολο με εκπλησει και ολο και το εμπιστευομαι περισσοτερο!και ηδη βλεπω θεαματικα αποτελεσματα και σε μενα αλλα και στα αλλα παιδια της ομαδας μου που χαρηκα πολυ που τα γνωρισα και μπορω και δουλευω μαζι τους και δν πιστευω να χαθουμε και στο μελλον ;) Ετσι παιδια? Ενα μεγαλο ευχαριστω στον κ.φουρλα που δινει σε μενα και σε τοσα αλλα παιδια και μεγαλους την δυνατοτητα να γινουμε καλητεροι ομιλιτες και να συμφιλιοθουμε με τον τραυλισμο μας που μπορει τελικα να μην ειναι τελικα ενα 'προβλημα' αλλα κτ που στο τελος μας κανει καλητερους στη ζωη μας ;) θελω να πω απλα οτι η δουλεια σας κ.Γιωργο ειναι απιστευτη και χαιρομαι πραγματικα που την παρακολουθω! Καλη συνεχεια λοιπον σε ολους O0 O0 O0 O0 "PROUD TO BE A STUTTERER" και οπως λεει και ο φιλος απο την ομαδα μ β. "εε χαλαραα.." O0
κωστις παπ.
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 7:23 pm

Re: ο τραυλισμος μου κιεγω!

Δημοσίευσηαπό ArisP » Τρί Δεκ 31, 2013 7:39 pm

Χαίρομαι που πήρες την απόφαση να μοιραστείς την ιστορία του τραυλισμού σου με τα υπόλοιπα μέλη του forum και σου έυχομαι να πέτυχες τους στόχους και τα αποτελέσματα που περίμενες ,και εγω παρακολουθώ τώρα το ομαδικό πρόγραμμα για την θεραπεία του τραυλισμού και πιστέυω ότι θα φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ελέγχου της ροής της ομιλίας μου.
ArisP
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 3:37 pm


Επιστροφή στο Η ιστορία του Τραυλισμού μου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες