πίσω στο site

Ο τραυλισμος μου

Γράψτε μας την ιστορία του δικού σας τραυλισμού. Μας ενδιαφέρει να τη μοιραστείτε μαζί μας.

Ο τραυλισμος μου

Δημοσίευσηαπό fanis » Τετ Δεκ 19, 2012 11:21 am

Γεια σας, γεια σας!Με λενε Φάνη και ειμαι 20.Ο δικος μου ταυλισμος αρχιζει καπου στο γυμνασιο...Κοντα στην εποχη που φορεσα σιδερακια.Ισως να φταινε αυτα αλλα δεν ειμαι ειμαι και σιγουρος.αρχισα να μιλαω γρηγορα και μουτζουρωμενα.Αυτο με πειραζε και καπου εκει αρχισα να τραυλιζω.Αααα!ξεαχασα!Ειμαι ηθοποιος.Οποτε απο μικρος ημουν σε θεατρικες ομαδες στο σχολειο.Αρχισα να φοβαμαι ν παιξω θεατρο γιατι νομιζα πως θα τραυλιζα.βεβαια τισ περισσοτερες φορεσ δεν συνεβαινε.Αλλα ο φοβος εκει.Φυσικα κ εγω απεφευγα να μιλαω πολυ μεσα στην ταξη, να διαβαζω κλπ και εχανα την αυτοπεποιθηση μου.Δν ηξερα τι να κανω.Ηξερα πως ηταν ψυχολογικο αλλα ενω οταν το σκεφτομουν μονος μου, μου φαινοταν απλο, οταν πηγαινα να μιλησω ολα κατερρεαν και μ επανε πανικος!Καπως ετσι κυλησαν τα χρονια και εφτασε η ωρα που εδωσα εξετασεις και μπηκα στη δραματικη σχολη.Ενω ο τραυλισμος μου δεν ειναι καθολου εντονος εξωτερικα, ο φοβος να μιλησω στη σκηνη υπηρχε ακομα, παρολο που οταν παιζω ο τραυλισμος μειωνεται κι αλλο.Καθως περνουσαν τα χρονια της σχολης (τωρα ειμαι στο τριτο και τελευταιο ετος) εβρισκα τροπους - θεατρικους και ψυχολογικους- για να τον αντιμετωπιζω.Το πιο σημαντικο πιστευω ειναι το θαρρος.Να λες αυτο που θες κι ας φοβασαι οτι θα τραυλισεις.Οταν το κανω εγω αυτο κατα 90% δεν θα τραυλισω.Το καλοκαιρι που περασα εμαθα για το ΚΕΘΤ και τωρα ειμαι ηδη στο ομαδικο προγραμμα που τρεχει.Ειμαι σιγουρος πως στο τελος θα ξερω πολλα ωστε ευκολα να τον θεραπευσω.Και ελπιζω να αποδεσμευθω απο τον φοβο γιατι νομιζω πως αυτος ειναι που εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης, που επιμενει ο τραυλισμος μου. :)))
fanis
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας

Απ: Ο τραυλισμος μου

Δημοσίευσηαπό Eirini » Πέμ Δεκ 20, 2012 3:58 pm

Υιασου Φανι μου!
Εγω νομιζω οτι εισαι πολυ καλος ηθοποιος και δεν σε εχω δει ακομα στην σκηνη! ΄Νομιζω οτι για σενα ειναι πιο ψυχολογικο το θεμα γιατι πιστευεις οτι φαινετε πιο πολυ απο στην πραγματικοτητα. Νομιζω οτι θα τα καταφερεις ομως και να πιστευεις στον εαυτο σου και στην ικανοτιτα σου. Αλλα εισαι ανοιχτος ανθρωπος και θα ειναι ευκολο για σενα τελικα.
Eirini
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας

Δημοσίευσηαπό fanis » Παρ Δεκ 21, 2012 2:01 pm

Κι εγω συμφωνω οτι ειναι ψυχολογικο.Ισως σε μενα να ειναι το βασικο προβλημα το ψυχολογικο αλλα πιστευω οτι σε ολους ο φοβος το αγχος κλπ ειναι απο τους κυριους λογους που τραυλιζουν.
fanis
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας

Δημοσίευσηαπό mirela » Δευτ Ιαν 07, 2013 11:32 am

Γεια σου Φάνη! Καλώς ήρθες στην ομάδα του φόρουμ! Συγχαρητήρια για την απόφαση σου να μιλήσεις ανοιχτά για τον τραυλισμό σου!

Η απόφαση σου να ακολουθήσεις το επάγγελμα του ηθοποιού είναι αυτό που ήθελες και ονειρευόσουν! Πολλά πρόσωπα που τραυλίζουν δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν πολλές από τις επιθυμίες τους λόγω του τραυλισμού τους γιατί πιστεύουν πως ο τραυλισμός αποτελεί το εμποδιο για να το πραγματοποιήσουν. Όμως εσύ έκανες πράξη το όνειρο σου και μπράβο σου!! Αυτό σημαίνει πως έχεις θάρρος, αυτοπεποίθηση, όρεξη για προσπάθεια και αγάπη στο αντικείμενο που διάλεξες!! Ίσως να γνωρίζεις ηθοποιούς που τραυλίζουν κι όμως παίζουν κανονικά τους ρόλους τους και είναι διάσημοι και πετυχημένοι στο είδος τους: Μπρους Γουίλις, Άτκινσον. Έμιλυ Μπλαντ κ.α... Όταν παίζουν τους ρόλους, θα έχεις προσέξει πως δεν τραυλίζουν, γιατί υποδύονται έναν ρόλο κι όχι τον εαυτό τους.

Με την χρήση των τεχνικών και τη δική σου προσπάθεια θα ξεπεράσεις τον φόβο σου και πιστεύω πως θα έχεις μεγαλή βελτίωση στην ομιλία σου!
Συνέχισε την προσπάθεια και θα τα καταφέρεις!!!
mirela
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας

Επιστροφή στο Η ιστορία του Τραυλισμού μου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης