[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Κέντρο Έρευνας και Θεραπείας Τραυλισμού • Προβολή θέματος - Yπαρχει σωτηρια?
πίσω στο site

Yπαρχει σωτηρια?

Προσωπικές εμπειρίες, αγωνίες, απόψεις, ερωτήσεις και απαντήσεις μεταξύ γονέων...

Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό katerina » Δευτ Ιουν 08, 2009 12:48 pm

Ο μικρος μας αργησε να μιλησει λογο πιπιλας. Μιλησε 36 μηνων . Ειπε πολλα μαζεμενα (το τι και πως δεν με ενοιαζε τοτε μου εφτανε που μιλησε). Λιγο μετα ειχε μια τραυματικη εμπειρια στο σχολειο και απο εκει και επειτα εμφανιστηκε ή ισως εγινε εντονα εμφανης ο τραυλισμος. Ισως και να υπηρχε γιατι και τα 2 εγιναν σε πολυ μικρη χρονικη αποσταση (εναρξη ομιλιας και κακομεταχειρηση δασκαλας ).  Ακομα δεν ειμαι σιγουρη ....
Υπαρχει μια μικρη κληρονομικοτητα που στην πορεια εμαθα ποσο επηρεαζει.

Ο παιδιατρος επεμενε οτι παιδια που μιλανε μαζεμενα και αποτομα εχουν ενα θεμα στην αρχη. Ο πατερας του μικρου τραυλιζε μεχρι τα 5 και μετα εξαφανιστηκε δια μαγειας το προβλημα . Αυτα τα 2 με καθησυχαζαν αν και παντα με ετρωγε και περιμενα να παει 4,5 οπως ελεγε ο παιδιατρος για να δουμε  ???
Φτανει 4,5 αλλα συνεπεσε και η ηληκια που ο μικρος μου αποκτησε αδερφακι. Ο παιδιατρος να λεει "ειναι φυσικο να παραταθει μεχρι τα 6". Εγω να αγχωνομαι και να αρχιζω να φοβαμαι.....

Αποφασιζω να ζητησω την γνωμη καποιου ειδικου. Μου λεει οτι πρεπει να κανει λογοθεραπειες και ξεκιναμε Απριλιο του 2009 . Το προβλημα χειροτερευει και εγω παλι φοβαμαι. Ο παιδιατρος και η λογοθεραπευτρια λενε οτι ειναι φυσικο αλλα ειναι? Μηπως δεν ειναι η σωστη θεραπεια? Μηπως θα επρεπε να απευθυνθω καπου αλλου? .... μηπως ... μηπως! Τρεμω μην το καταλαβει ο μικρος αλλα σε καθε τραυλισμο μου κοβονται τα ποδια.  :'(

Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας και τις συμβουλες σας. Δεν πιεζω, δεν αγχωνω, δεν συμπληρωνω το παιδι και προσπαθω να μην καταλαβει το παραμικρο . Μ
Τελευταία επεξεργασία από katerina και Κυρ Ιουν 14, 2009 3:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
katerina
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 08, 2009 9:30 am

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό katerina » Δευτ Ιουν 08, 2009 12:56 pm

Τωρα είναι 5 και 2 μηνων
katerina
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 08, 2009 9:30 am

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό ΚΕΘΤ » Τρί Ιουν 09, 2009 1:21 pm

Ένα εξαιρετικά χρήσιμο και πλήρως ενημερωμένο έντυπο για τον τραυλισμό είναι αυτό του Stuttering Foundation of America που απευθύνεται στους παιδιάτρους και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ Τώρα και η ελληνική μετάφραση από την ομάδα ειδικού ενδιαφέροντος στις διαταραχές ροής της ομιλίας του Πανελληνίου Συλλόγου Λογοπεδικών - Λογοθεραπευτών
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Πέμ Ιουν 17, 2010 3:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΚΕΘΤ
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2008 4:29 pm

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό katerina » Κυρ Ιουν 14, 2009 3:31 am

Επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα....
Μπορειτε να μου πειτε περιπου? Εχει αν καταλαβα το αυστηρο τραυλισμα. Οταν αγχωνεται ή ειναι κουρασμενος ειναι πολυ εντονο. Ξεκινησε με το να επαναλαμβανει πχ πα-πα-πα = παπουτσια . Μετα ελεγε το μισο της λεξης ...
Ειναι φυσιολογικη εξελιξη της θεραπειας η χειροτερευση ? Να τον παρω απο εκει? Του κανουν κακο αντι καλο?
Λυνεται ποτε αυτο το θεμα?
Προσωπικα δεν με ενοχλει αλλα τα παιδια της ηληκιας του ειναι σκληρα. Το κοροϊδευουν οταν το κανει εντονα και αυτο τον κανει να απομακρυνεται. Να προσπαθησω να το δεχθει ή να του λεω οτι ολα θα πανε καλα και θα περασει  και οτι  και ο μπαμπας το εκανε οταν μαθαινε να μιλαει?
Βαση της πειρας σας θα τελειωσει ποτε αυτο το θεμα? Υπαρχει ελπιδα? Μηπως φταιω εγω που ακουγατον παιδιατρο και το αφηνα ωσπου εδραιωθηκε?
Τελευταία επεξεργασία από katerina και Κυρ Ιουν 14, 2009 3:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
katerina
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 08, 2009 9:30 am

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό dionisis » Δευτ Ιούλ 13, 2009 1:42 am

Kata thn tapeinh mou apopsh ws exontas kanei ena apo ta pio vasika programmata tou KEΘΤ... apeu8in8ikate sto kalitero meros p mporousate na vreite...pigainte oso pio grigora to paidaki sas edw twra p einai mikro kai 8a deite ta kalitera... 
dionisis
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 8:27 pm

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό Shakit » Σάβ Σεπ 19, 2009 9:17 pm

Είναι γεγονός..
Από τη στιγμή που γεννιόμαστε, κατά τη διάρκεια της νηπιακής ηλικίας, και μετά, βιώνουμε εμπειρίες και καταστάσεις που δεν θυμόμαστε.
Τα πρωταρχικά και τα περισσότερα ερεθίσματα, τα παίρνουμε από τους γονείς. Οι πρωταρχικές συναισθηματικές μας αντιδράσεις έχουν άμεση σχέση, από τα ερεθίσματα που μας δίνουν. Εξωτερικά ερεθίσματα, συναισθήματα, αντιδράσεις, κλπ, καταγράφονται στο υποσυνείδητο και επηρεάζουν όλη τη μετέπειτα ζωή μας. Οι γονείς αγνοούν ή υποτιμούν αυτή την πραγματικότητα.

Προγραμματισμός..
Οι γονείς, από την αρχή προσπαθούν να προγραμματίσουν το παιδί, για τα πάντα! Ένα προγραμματισμένο παιδί υποτίθεται πως ενσωματώνεται πιο εύκολα στην εκάστοτε προγραμματισμένη κοινωνία. Στην περίπτωση του τραυλισμού, οι προσπάθειες προγραμματισμού μπλοκάρουν την ικανότητα έκφρασης. Κάποιες από αυτές είναι: «Μίλα πιο αργά», «Πάρε μια βαθιά ανάσα πριν μιλήσεις», «Μην αγχώνεσαι» κλπ.  Όσο μεγαλώνουν οι προσπάθειες προγραμματισμού, τόσο περισσότερο μπλοκάρεται η ικανότητα έκφρασης!

Η ευθύνη των γονέων..
Οι γονείς (και οι γονείς που τραυλίζουν) θα νοιώσουν στεναχώρια, φόβο, πανικό, απογοήτευση, ακόμη και υστερία, όταν εμφανιστεί, και φυσικά όταν εδραιωθεί, η τραυλή ομιλία στο παιδί τους. Αυτά τα συναισθήματα, ο κάθε γονέας (ακόμη κι αν είναι ο καλύτερος υποκριτής του κόσμου) δεν μπορεί να τα κρύβει για πολύ καιρό από το παιδί του. Τα παιδιά επειδή έχουν πολύ ανεπτυγμένο ένστικτο, νοιώθουν ότι τα συναισθήματα των γονιών τους υποδηλώνουν πως ο τραυλισμός τους είναι κάποιο ελάττωμα, κάποιο πρόβλημα, είναι κάτι κακό, είναι κάτι που πρέπει να φύγει, ή τουλάχιστον κάτι που δεν πρέπει να φαίνεται.
Η απόρριψη του τραυλισμού και οι φόβοι που τον συνοδεύουν, πηγάζουν από την συναισθηματική αντίδραση των γονέων. Η απόρριψη και οι φόβοι, ριζώνουν και στα παιδιά. Οι συναισθηματικές αντιδράσεις από τον τραυλισμό, είναι αυτές που περιέχουν το μικρόβιο της «αρρώστιας», και όχι ο ίδιος ο τραυλισμός. Η σχέση που αποκτάει το παιδί με τον τραυλισμό του, εξαρτάται από τη σχέση που έχουν οι γονείς με τον τραυλισμό του.
Η σημαντικότητα της ευθύνης τους, είναι πολύ μεγάλη!

Μηχανισμός..
Η συναισθηματική αντίδραση των γονιών απέναντι στον τραυλισμό του παιδιού τους, είναι ένας «μηχανισμός». Αυτός ο μηχανισμός μεταφέρεται στο παιδί, και καταγράφεται  στο υποσυνείδητό του. Καθώς το παιδί μεγαλώνει και πάει στο σχολείο, στο μηχανισμό του τραυλισμού του, προστίθενται κι άλλα «πράγματα». Ο μηχανισμός μεταλλάσσεται και παραμένει.
Κατά την διάρκεια της εφηβείας, στο γυμνάσιο και αργότερα στο λύκειο, στο μηχανισμό προστίθενται κι άλλα «πράγματα». Ο μηχανισμός εξακολουθεί να εδραιώνεται και να δυναμώνει..
Ο τραυλισμός είναι μια κατάσταση, μια πραγματικότητα. Επειδή δεν συμβαίνει στην πλειοψηφία των ανθρώπων, είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση, μια ιδιαιτερότητα. Η έννοια «πρόβλημα» είναι χαρακτηρισμός και όχι κατάσταση. Όταν ο χαρακτηρισμός "πρόβλημα" παγιώνεται και παραμένει, τότε γίνεται κατάσταση και πραγματικότητα. Για αυτό, ο τραυλισμός θεωρείται πρόβλημα. Όσο παραμένει το πρόβλημα, γίνεται «αρρώστια» και αντιμετωπίζεται δυστυχώς ως «αρρώστια».

Για όσους τραυλίζουν..
Κάποιες από τις πιο συνηθισμένες μη αποδεκτές ιδιαιτερότητες των ανθρώπων, είναι οι παρακάτω.
• Για τους άντρες: η φαλάκρα, η μεγάλη κοιλιά, το κοντό ύψος, κλπ
• Για τις γυναίκες: το πάχος, το μικρό στήθος, οι φακίδες, κλπ
Αν οι γονείς δεν μπορούν να αποδεχτούν τις όποιες δικές τους ιδιαιτερότητες, τότε πως θα μπορέσουν να αποδεχτούν την ιδιαιτερότητα του τραυλισμού;
Η κοινωνία που ζούμε, δεν είναι ενημερωμένη για τον τραυλισμό. Κατά συνέπεια, ούτε οι γονείς είναι ενημερωμένοι, γιατί είναι κι αυτοί «τμήματα» της ίδιας κοινωνίας. Γι αυτό, ας μην πάρουμε τα όπλα για να τους «σκοτώσουμε».

Λογοθεραπευτές..
Κατερίνα, δεν μπορώ και δεν θέλω να κρίνω τον παιδίατρο, ούτε την Λογοθεραπεύτρια του παιδιού σου. Θέλω να πω πως γενικά υπάρχουν αρκετοί Λογοθεραπευτές (μέσα σε αυτούς υπάρχουν αρκετοί απατεώνες). Όσο κι αν το θέλουν, πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν μπορούν να βοηθήσουν ουσιαστικά και μακροπρόθεσμα. Είχα πέσει κι εγώ παλιότερα (όπως και αρκετοί άλλοι φίλοι από το ΚΕΘΤ)  θύμα απατεώνων και αποτυχημένων θεραπειών.
Ευτυχώς, πριν από λίγα χρόνια έμαθα για το ΚΕΘΤ. Έχω συμμετάσχει σε ομαδικό πρόγραμμα τροποποίησης τραυλισμού, με την καθοδήγηση του κ Φούρλα. Η λεκτική μου επικοινωνία βελτιώθηκε κατά πολύ! Επίσης βελτιώθηκαν κατά πολύ και οι συναισθηματικές μου αντιδράσεις σε σχέση με τον τραυλισμό. Ο τρόπος που το ΚΕΘΤ αντιμετωπίζει τον τραυλισμό  είναι εξαιρετικός. Αν διαβάσεις κι άλλα σχόλια, και από άλλα άτομα που συμμετείχαν παλιότερα ή που συμμετέχουν τώρα σε κάποιο θεραπευτικό πρόγραμμα του ΚΕΘΤ, ελπίζω να το διαπιστώσεις.

Κατάλληλες  παρεμβάσεις..
Γονείς που είστε; Εκμεταλλευτείτε με τον καλύτερο τρόπο τον χώρο του φιλόξενου Φόρουμ. Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας. Ρωτήστε. Συζητήστε μεταξύ σας. Διεκδικήστε την ενημέρωση.
Αγαπητοί γονείς
• Μην προσπαθείτε να προγραμματίσετε την ομιλία του παιδιού σας. Όταν προσπαθεί να μιλήσει, μην το βοηθάτε, μην παρεμβαίνετε και μην κρίνετε. Αφήστε να τελειώσει τη φράση που προσπαθεί για να πει. Να κοιτάτε το παιδί σας στα μάτια όταν μιλάει, με υπομονή, και να μην το ακούτε αδιάφορα.
• Αποδεχτείτε τον τραυλισμό του παιδιού ως μία  ιδιαιτερότητα και όχι ως μία «αρρώστια». Αν το καταφέρετε αυτό, τότε πιστεύω πως θα μπορείτε να διαχειρίζεστε καλύτερα τις απογοητεύσεις του παιδιού σας από τον τραυλισμό του.
• Αποδοχή του τραυλισμού, δεν πρέπει να σημαίνει και αποφυγή του Λογοθεραπευτή. Η αποδοχή βοηθάει πολλαπλάσια την τροποποίηση του τραυλισμού. Βρείτε έναν καλό Λογοθεραπευτή.
Κάνετε τα παιδιά σας να καταλάβουν πως ο λόγος που τα στέλνετε σε Λογοθεραπευτή, δεν είναι για να απαλλαγούν από την «αρρώστια» του τραυλισμού. Είναι για να αποκτήσουν μια αποδεκτή ομιλία, πρώτα για τον εαυτό τους και μετά για την απαίδευτη κοινωνία…
• Μην πιέζετε το παιδί σας για να εξασκεί όσο συχνότερα γίνεται, τις τεχνικές που του έμαθε ο Λογοθεραπευτής.

Η σωτηρία..
Κατερίνα σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία:
• για να πω κάποια πράγματα για τους γονείς.
• για να τους "προκαλέσω" και να τους προσκαλέσω, ώστε να συμμετάσχουν κι αυτοί στο χώρο του φιλόξενου Φόρουμ.
«Υπάρχει σωτηρία;» ρώτησες με αγωνία. Νομίζω πως η «σωτηρία» ξεκινάει από εσένα... ;)
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και Τετ Οκτ 21, 2009 1:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Shakit
Ομάδα αυτοβοήθειας
Ομάδα αυτοβοήθειας
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 9:01 am

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό katerina » Δευτ Σεπ 28, 2009 10:07 am

Οταν πρωτοειδα το Forum ενθουσιαστηκα. Ενας χωρος που θα λεω τα εσωψυχα μου πανω στο θεμα και θα μαθαινω απο ανθρωπους που το βιωσαν οι ιδιοι ή τα παιδια τους και ξερουν τι εννοω. Δεν συνδεουν τον τραυλισμο με την δυσλεξια (ναι το ακουσα και αυτο απο γονιο φιλης του παιδιου μου  :() και εχουν να μου προτεινουν λυσεις.

Βρισκοντας το ΚΕΘΤ και ανακαλυπτοντας οτι υπαρχει κεντρο ειδικα για το δικο μας θεμα χαρηκα. Οταν ειδα ομως που βρισκεται απογοητευτηκα. Ειλικρινα αν υπηρχε καποιος συνεργατης σας κοντα μου θα πηγαινα ασυζητητη . Αλλα το να ξεκινησω και να ερχομαι συστηματικα (που πιστευω ειναι απαραιτητο) μια τετοια αποσταση με ενα μωρο και τον συζυγο να εργαζεται ως αργα (αρα καμια βοηθεια σε ενα απο τα 2) φανταζει τοσο δυσκολο που συντομα θα σταματησει λογω μεταφορας.

Τωρα οσον αφορα το ποσο νοιωθω εγω ασχημα με αυτο . Δεν με ενοχλει ο τραυλισμος , με ενοχλει η αντιμετωπιση των γυρω (ανηλικων και ενηλικων ) στο θεμα. Με ενοχλει οτι πληγωνεται το παιδι μου απο καποιες ηληθιες συμπεριφορες και οταν πληγωνεται το παιδι μου ματωνει η καρδια μου. Ξερω οτι ειναι κατι που δεν εχει σχεση με την νοημοσυνη του και εχω στο κοντινο μου περιβαλλον ατομο που τραυλιζει ως ενηλικος (κανενας δεν ειχε κανει κατι) και ενω στην αρχη ομολογω μου χτυπουσε τωρα δεν το αντιλαμβανομαι καν. Ξερω οτι ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος και δεν εχει καμια σχεση. Το εχει αποδεχθει και εχει τελειωσει. Αλλα αυτο που αναρωτιεμαι ειναι. Το καλυτερο ηταν απλα να το αποδεχθει ή να κανει κατι? Και αν εκανε θα επαυε να υπαρχει ο τραυλισμος ή η εξελιξη θα ηταν να παλευει για καιρο (οπως εμεις) με κατι που δεν θα νικησει ποτε?

Οτιδηποτε διαφορετικο χρηζει τοσο σκληρης αντιμετωπισης απο ανηλικους και ενηλικους που με τρομαζει. Τοση κακια και τοση ανασφαλεια που μειωνοντας το δικο μου παιδι νοιωθουν καλυτερα με απογοητευει.

Θα ηθελα καποια στιγμη να δω μια εκπομπη οπου να εξηγουν και να αναλυουν τον τραυλισμο και να ενημερωνουν τον κοσμο οτι δεν ειναι ηληθιος οποιος τραυλιζει. Μηπως και το καταλαβουν οι πραγματικα ηληθιοι και ανενημερωτοι.

Εχω υποστει το ρατσισμο της ασθματικης βροχητιδας  και ξερω οτι ακομα και στην ενηλικη ζωη κανουν λες και εχω κατι. Μια ζωη  οταν αγχωνομουνα και εβηχα ετρεχαν να παρουν τα παιδια τους μην τα κολησω.  :o :o (καλα τωρα με την γριπη των χοιρων βγαζω ανακοινωση γιατι πανικοβαλονται)  ;D
Δεν πηγαινα τον μικρο σε παιδικα παρτυ εγω αλλα ο μπαμπας του γιατι αρχιζα να ακουω κατι κουλα του στυλ "καλα αρωστη ηρθε μεσα στα παιδια?"
Δεν θελω να το ζησει το παιδι μου αυτο. Ειναι σκληρο και ποναει. Γι αυτο παλεψα να εξαφανιστει απο τον μικρο (και μπορω να πω τα καταφερα)  το προβλημα αυτο (δεν ξερω αν εφταιγαν τα γονιδια και αν ειναι κληρονομικο αλλα ειχε ακριβως τα ιδια σημαδια που ειχα εγω μικρη - δεν αφησα κανενα να περασει χωρις μαχη οπως οι δικοι μου). Και τα σημαδια πανω του ειναι μηδαμινα.
Το ιδιο θελω να κανω με τον τραυλισμο. Αλλα γινεται?

Ο μικρος μου ειναι τοσο ευαισθητος και εγω βλεποντας το παιδι μου να λιωνει απο την προσφωνηση του "χαζου" (και αυτο το ακουσα απο την κορη του παραπανω γονεα) δεν μπορω παρα να ...ειμαι στα προθυρα της τρελλας. Παιρνει αμυντικη σταση και γινεται επιθετικος . Και οσο και αν προσπαθω δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.
Χθες με ρωτησε αν εγω εμαθα να μιλαω καθαρα στο σχολειο και παγωσα. Αρχισα να λεω διαφορα του στυλ οτι οπως ο μπεμπης μιλαει περιεργα ετσι και ολα τα παιδια σιγα σιγα μαθαινουν να κανουν τα παντα. Το οτι βιωνει τον μπεμπη να προσπαθει να κανει αυτα που εκεινος θεωρει αυτονοητα (να περπατησει, να μιλησει ακομα και να πιει ακομα νερο μονος του) ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια στο να δωσω να καταλαβει οτι ολα γινονται σιγα σιγα. Το οτι ο μπεμπης μιας ξαδερφης παρολο που ειναι ίδιας ηληκιας δεν κανει καποια πραγματα που ο δικος μας κανει δεν σημαινει κατι. Καθε παιδακι εχει τον χρονο του . Δεν ξερω καν αν επρεπε να το χειριστω ετσι. Δεν ξερω καν τα σωστα...!

Τονιζω την αυτοπεποιθηση του οσο γινεται δινοντας του να καταλαβει σε ποσα υστερουν οι αλλοι απο εκεινον και εφτασα ακομα και στο σημειο να του δωσω την απαντηση που ξερω οτι θα πονεσει την μικρη το ιδιο (δεν ειμαι περηφανη γι αυτο αλλα το εκανα  :'().

Θελω να φυγει αυτο το πραγμα απο το παιδι μου. Δεν θελω κανεις και για κανενα λογο να μου το πληγωνει.  :'( :'( :'(
Τελευταία επεξεργασία από katerina και Δευτ Σεπ 28, 2009 1:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
katerina
Αρχάριο μέλος
Αρχάριο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 08, 2009 9:30 am

Απ: Yπαρχει σωτηρια?

Δημοσίευσηαπό Pepes » Δευτ Σεπ 28, 2009 1:27 pm

O ponos moiazei me thilia alla dinei apistefti dinami
Taraksias
O kathenas as vgalei ta simperasmata tou...
Pepes
Απλό μέλος
Απλό μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 4:25 pm


Επιστροφή στο Για τους Γονείς Παιδιών που Τραυλίζουν

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες